29.10.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. PAP/Kasia Zaremba

Wiceminister Gzik: program uczelni badawczych będzie kontynuowany

Konkurs „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB) będzie kontynuowany – zapowiedział wiceminister nauki prof. Marek Gzik. W poniedziałek na Politechnice Śląskiej – jednej z 10 uczelni badawczych – rozpoczęła się dwudniowa konferencja podsumowująca kolejny rok tego programu.

  • Fot. Adobe Stock

    MNiSW: Wszystkie 10 uczelni badawczych z pozytywną oceną w ramach śródokresowej ewaluacji

    Wszystkie 10 uczelni, które są laureatami I edycji programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”, otrzymało pozytywną ocenę w ramach śródokresowej ewaluacji - poinformowało w środę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  • Wrocław, 18.05.2017. Siedziba Katedry Medycyny Sądowej, Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (mk/awol) PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Ponikowski: aspirujemy do statusu uczelni badawczej

    Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu okazał się najlepszą polską uczelnią medyczną na tegorocznej tzw. Liście Szanghajskiej, która jest światowym rankingiem uczelni. Znalazło się w nim dziewięć polskich szkół wyższych. „Aspirujemy do statusu uczelni badawczej” - powiedział rektor UMW prof. Piotr Ponikowski.

  • PAP/Radek Pietruszka, Warszawa, 10.02.2020

    Gowin: kluczowa rola uczelni badawczych w pozyskiwaniu środków z programu Horyzont Europa

    Uczelnie badawcze, w tym Politechnika Warszawska, będą miały kluczową rolę przy pozyskiwaniu środków z programu Horyzont Europa - mówił w poniedziałek Jarosław Gowin przed inauguracją programu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza" na PW. Uczelnia ta otrzyma na swoją działalność dodatkowe 50 mln zł.

  • Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (L) wręcza status "Uczelni Badawczej" rektorowi Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcinowi Gruchale (P) podczas konferencji prasowej w Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku. Fot. PAP/ Adam Warżawa 29.01.2020

    Gowin: GUMed na wysokim poziomie kształci i prowadzi badania

    Gdański Uniwersytet Medyczny na wysokim poziomie kształci lekarzy, prowadzi badania nad lekami i metodami leczenia - mówił w środę w Gdańsku Jarosław Gowin podczas inauguracji programu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza". GUMed otrzyma ponad 100 mln zł na badania naukowe.

  • Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (P) oraz Rektor UW prof. Marcin Pałys (L) podczas prezentacji wniosku Uniwersytetu Warszawskiego, który zwyciężył w konkursie "Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza", 16 bm. w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie. Fot. PAP/Mateusz Marek 16.12.2019

    Gowin na UW o barierach blokujących rozwój polskich uczelni

    Archaiczne struktury zarządzania, utrudnienia w rozwoju młodych naukowców, nadmierne rozproszenie nauki i polskich uczelni - to bariery wzrostu polskich uczelni, na które szczególnie zwracali uwagę zagraniczni eksperci konkursu na uczelnie badawcze - podsumował w poniedziałek na Uniwersytecie Warszawskim szef resortu nauki Jarosław Gowin.

  • Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (P) wręcza status "Uczelni Badawczej" rektorowi Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztofowi Wilde (L) podczas uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Gdańskiej nt. planów rozwoju uczelni w związku z uzyskaniem statusu "Uczelni Badawczej" w Gdańsku. Fot. PAP/Adam Warżawa 11.12.2019

    Gowin: status uczelni badawczej dla PG to powód do chluby dla całego Pomorza

    Status uczelni badawczej dla Politechniki Gdańskiej to powód do chluby nie tylko dla uczelni, ale też Gdańska i całego województwa pomorskiego – ocenił w środę w Gdańsku szef resortu nauki Jarosław Gowin.

  • Poznań, 27.11.2019. Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki (L) oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (P) podczas konferencji inaugurującej program "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza", 27 bm. w siedzibie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    W Poznaniu o przyszłości UAM jako uczelni badawczej

    Nawet 345 mln zł przez najbliższe siedem lat otrzyma UAM w Poznaniu – laureat pierwszego konkursu w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. O celach i wyzwaniach, jakie stoją przed uczelnią, mówiono w środę w Poznaniu podczas uroczystej inauguracji projektu. W konferencji, zorganizowanej przez MNiSW i UAM wziął udział szef resortu nauki Jarosław Gowin.

  • Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (C), rektor Arkadiusz Mężyk (P) oraz dyrektor Generalny w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Anna Budzanowska (L) podczas konferencji prasowej, 25 bm. w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach w związku z otrzymaniem przez Politechnikę Śląską statusu uczelni badawczej. Fot. PAP/Andrzej Grygiel 25.11.2019

    Gowin: status uczelni badawczej to wyróżnienie i korzyści, ale też olbrzymie zobowiązanie

    Uzyskanie statusu uczelni badawczej to nie tylko wielkie wyróżnienie i konkretne - przede wszystkim finansowe - korzyści, ale też olbrzymie zobowiązanie – mówił w poniedziałek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

  • Rektor Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Marcin Pałys. Fot. M. Kaźmierczak/Uniwersytet Warszawski

    Rektor UW: uczelnię w rankingach może "podciągnąć" nawet jeden badacz

    Pozycja uczelni w międzynarodowych rankingach - np. w liście szanghajskiej - może się zmienić o kilkadziesiąt miejsc dzięki zaledwie jednemu badaczowi - mówi w rozmowie z PAP rektor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Pałys.

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Kosmiczny schron z ubrań i wody. Rutczyńska: z promieniowaniem w kosmosie nie ma żartów

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera