Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Fot. materiały prasowe

Kraków/ W Akademii Górniczo-Hutniczej powstała przestrzeń odzwierciedlająca powierzchnię Marsa

Przestrzeń odzwierciedlająca powierzchnię Marsa powstała na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wykorzystywana ona będzie do rozegrania zawodów łazików marsjańskich w ramach tegorocznego wydarzenia kosmiczno-robotycznego European Rover Challenge (ERC) zaplanowanego między 6 i 8 września.

  • Fot. materiały prasowe AGH
    Technologia

    Kraków/ Cztery superkomputery z AGH na światowej liście TOP500

    Cztery superkomputery pracujące w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie znalazły się w tegorocznym światowym rankingu TOP500 Superkomputerów. Helios GPU - jednocześnie najszybsza tego typu maszyna w Polsce – zajmuje 55. miejsce, Athena – 177., Helios CPU – 305., zaś Ares – 444. miejsce.

  • Kraków, 10.03.2021. Budynek Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ AGH opracowała raport dotyczący kluczowych kompetencji inżyniera przyszłości

    Inżynier przyszłości będzie posiadał szeroką wiedzę cyfrową, ale równocześnie będzie dysponował wiedzą z obszaru zmian środowiskowych, ekonomicznych czy geopolitycznych – to jeden z głównych wniosków z raportu przygotowanego w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

  • 25.04.2024. Otwarcie Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, 25 bm. W trakcie wydarzenia zaprezentowano specjalistyczne wyposażenie studenckiego parku technologicznego, którego łączna wartość to blisko 1,5 mln zł. PAP/Art Service

    Kraków/ W AGH rozpoczęło działalność Studenckie Centrum Konstrukcyjne

    Studenckie Centrum Konstrukcyjne, w którym studenci będą mogli realizować innowacyjne pomysły od fazy projektowej do budowy prototypów otwarto w czwartek w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wszechstronnie wyposażony obiekt kosztował ponad 16 mln zł.

  • Stacje bazowe sieci 5G uruchomione w Instytucie Telekomunikacji AGH w Krakowie. Fot. materiały prasowe
    Technologia

    Kraków/ Akademia Górniczo-Hutnicza uruchomiła sieć 5G

    Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jako jedna z nielicznych w Polsce uzyskała od Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwolenie radiowe na użytkowanie prywatnej sieci 5G – poinformowała we wtorek uczelnia.

  • Fot. Adobe Stock

    Akademia Górniczo-Hutnicza i Kraków Airport podpisały list intencyjny o współpracy

    Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej oraz lotnisko Kraków Airport chcą współpracować w dziedzinie infrastruktury lotniskowej. Przedstawiciele obu instytucji podpisali list intencyjny w tej sprawie.

  • Badania światłotrwałości dla kilkudziesięciu najgłośniejszych prac Edvarda Muncha z zasobów Munch Museet w Oslo. Fot. Tomasz Łojewski, archiwum prywatne. Źródło: www.agh.edu.pl

    Naukowiec z AGH zbada światłotrwałość cennych dzieł z Biblioteki Narodowej

    Naukowiec z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, dr hab. Tomasz Łojewski, zbada światłotrwałość cennych dzieł literackich z Biblioteki Narodowej w Warszawie. Wcześniej zmierzył wrażliwość na światło obrazu „Krzyk”, co miało wpływ na aranżację ekspozycji dzieła Muncha w Oslo.

  • Fot. materiały prasowe AGH

    Urządzenie AGH poleci na Księżyc dzięki współpracy z firmą z Dubaju

    Rozwijanie i testowanie urządzenia Lunaris, służącego do badania interakcji wybranych materiałów i powłok z księżycowym pyłem – regolitem – umożliwi studentom Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie firma Orbital Space z Dubaju. Wynalazek ma lecieć w kosmos w 2025 r.

  • Fot. materiały prasowe
    Zdrowie

    "Sztuczna kość" z granulek. Będzie też bakteriobójcza?

    Naukowcy z AGH od lat pracują nad materiałami, które mogłyby zastąpić kości i wspomóc ich regenerację. Teraz próbują skłonić ziarniste materiały kościozastępcze do walki z bakteriami - informuje uczelnia.

  • 04.10.2022. Superkomputer Athena w ACK Cyfronet AGH w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Trzy superkomputery z AGH na światowej liście TOP500

    Trzy superkomputery pracujące w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie znalazły się w tegorocznym światowym rankingu TOP500 Superkomputerów. Helios- jednocześnie najszybsza tego typu maszyna w Polsce – zajmuje 155 miejsce, Athena – 291, zaś Ares – 404 miejsce.

Najpopularniejsze

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • Archeowieści – kompleksowo o ludzkich dziejach

  • Polscy naukowcy mają sposób na walkę z groźnym gronkowcem złocistym

  • Prof. Kaniewska: chcemy odstąpić od zmiany listy czasopism

  • Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

  • 19.11.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/ Test Starship: moduł nośny rakiety wbrew planom wylądował w Zatoce Meksykańskiej

  • Szósty lot testowy największej na świecie rakiety Starship - we wtorek wieczorem

  • Chiny/ Przeprowadzono zdalną operację histerektomii

  • W Pacyficznej Plamie Śmieci gromadzi się plastik z całego świata

  • Zwierzęta widzą kolory od ponad 500 mln lat

 Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Centra nauki to coś o wiele więcej niż interaktywne wystawy – one są tylko punktem wyjścia do wszelkich innych działań na rzecz edukacji, aktywizacji społeczeństwa i budowania zaufania do nauki – wskazuje Alicja Harackiewicz, dyrektorka Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera