Fot. Adobe Stock

Resort nauki rusza z cyklem otwartych spotkań online dot. nowego modelu ewaluacji

W przyszłym tygodniu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rusza z cyklem otwartych spotkań online dotyczących projektu nowego modelu ewaluacji. To jeden z najgorętszych bieżących tematów w środowisku naukowym. Zaplanowano pięć spotkań: jedno ogólne oraz po jednym dla każdego kryterium.

  • Fot. Adobe Stock

    Powołany przez ministra nauki zespół przedstawił kluczowe postulaty ws. nowego modelu ewaluacji

    Wydłużenie okresu ewaluacji, zwiększenie roli oceny eksperckiej, zmiana znaczenia pewnych kryteriów - to niektóre postulaty zespołu ds. opracowania założeń do nowego modelu ewaluacji działalności naukowej. Przyjęte punkty staną się osią kolejnych działań zespołu - podał we wtorek resort nauki.

  • Fot. Adobe Stock

    Minister nauki powołał zespół ds. opracowania założeń do nowego modelu ewaluacji

    Minister nauki i szkolnictwa wyższego powołał zespół ds. opracowania założeń do nowego modelu ewaluacji jakości działalności naukowej - podał resort nauki. Poza przedstawicielami ministerstwa w zespole pracować będą eksperci ze środowiska naukowego. Celem jest opracowanie nowych zasad oceny działalności naukowej.

  • 21.11.2024. Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska na briefingu prasowym w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, 21 bm. Spotkanie dot. posiedzenia Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. (jp/zkoc) PAP/Jarek Praszkiewicz

    Szefowa KRASP: zmiany w projekcie rozporządzenia ws. ewaluacji idą w dobrym kierunku

    Zmiany zaproponowane w projekcje rozporządzenia ministra nauki w sprawie ewaluacji działalności naukowej idą w dobrym kierunku – oceniła przewodnicząca KRASP prof. Bogumiła Kaniewska. Dodała, że jak najszybciej trzeba opracować koncepcję systemu ewaluacji, który ma obowiązywać od 2026 r.

  • Fot. Adobe Stock

    Szefowa KRASP: w resorcie nauki powstanie zespół ds. ewaluacji

    W resorcie nauki zostanie powołany zespół, który zajmie się opracowywaniem zasad nowej ewaluacji. W jego skład wejdą przedstawiciele środowiska akademickiego - poinformowała PAP przewodnicząca KRASP, prof. Bogumiła Kaniewska. W piątek rozmawiała o tym z ministrem nauki Marcinem Kulaskiem.

  • Fot. Adobe Stock

    Projekt rozporządzenia ministra nauki ws. ewaluacji nauki - do konsultacji

    Umożliwienie ewaluacji działalności naukowej w dwóch wyodrębnionych dziedzinach - nauki o rodzinie i nauki weterynaryjne, oraz działalności Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, przewiduje projekt rozporządzenia ministra nauki, opublikowany w piątek na stronach RCL. Projekt trafił do konsultacji.

  • 14.01.2025. Na zdjęciu Marcin Kulasek. PAP/Albert Zawada

    Minister nauki: specjalny zespół przygotuje nowe zasady ewaluacji pracy naukowej

    Zostało tylko 10 miesięcy, by przygotować nowe zasady ewaluacji pracy naukowej. W tym celu zostanie powołany zespół przedstawicieli wszystkich środowisk - powiedział w piątek minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek.

  • Fot. Tomasz Modrzejewski/UMW

    Rektorzy uczelni medycznych: obecny system ewaluacji uczelni nie promuje ani jakości, ani nauki

    Obecny system ewaluacji uczelni nie promuje ani jakości, ani nauki. Nie wyobrażamy sobie, że od przyszłego roku nie dojdzie do zmian w tej sprawie - ocenili w czwartek rektorzy polskich uczelni medycznych.

  • Fot. Adobe Stock

    Karolina Zioło-Pużuk: ewaluacja odbędzie się o czasie; będą lekkie modyfikacje

    Ewaluacja działalności naukowej za lata 2022-2025 zostanie przeprowadzona o czasie, choć z pewnymi modyfikacjami, które da się wprowadzić na poziomie rozporządzenia. Duże zmiany są konieczne, ale to już kwestia nowej ustawy – powiedziała wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk.

  • Fot. Adobe Stock
    Prawo

    Rektorzy uniwersytetów: wyniki ewaluacji nie odzwierciedlają stanu nauki w Polsce

    Wyniki ewaluacji opartej na obecnych zasadach nie odzwierciedlą rzeczywistego stanu nauki w Polsce – ocenili członkowie Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) w przyjętym stanowisku. To kolejny głos środowiska akademickiego ws. bieżącej ewaluacji działalności naukowej.

Najpopularniejsze

  • Fot. SpaceX

    Załoga misji Ax-4 z Polakiem wróciła we wtorek na Ziemię

  • Niemcy/ Polski astronauta: mamy niesamowity ogrom pracy do wykonania, żeby wykorzystać tę misję

  • Akademia Kopernikańska i Szkoła Główna Mikołaja Kopernika: niskie finansowanie sparaliżowało pracę

  • Naukowcy o eksperymentach z misji IGNIS: nadchodzi najbardziej ekscytująca część

  • Falujący podolbrzym. Kiedy supermasywna czarna dziura oddziera gwiazdę z otoczki

  • , 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Indie/ Naukowcy: udział w misji Ax-4 to kolejny krok w realizacji strategii kosmicznej kraju

  • Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Naukowcy ustalili, które formy ruchu łagodzą objawy bezsenności lepiej niż leki i psychoterapia

  • Badanie: odtwarzanie mokradeł już po roku przynosi korzyści dla klimatu

  • WHO: ponad 211 tys. przypadków cholery odnotowano na świecie do maja 2025 r.

Fot. Adobe Stock

Entomolog: ugryzienie kleszcza może okazać się „antymięsną szczepionką”

Niektóre składniki śliny kleszcza sprawiają, że możemy stać się wrażliwi m.in. na wołowinę, wieprzowinę, baraninę czy dziczyznę – powiedział PAP prof. Stanisław Ignatowicz, entomolog z SGGW. Dobra wiadomość jest taka, że nie na każdego ta „antymięsna odkleszczowa szczepionka” działa tak samo - dodał.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera