W ciągu roku na świecie korozja niszczy 25 mln ton stali, a globalny roczny koszt strat z nią związanych wynosi około 2,5 biliona dolarów. Mimo nowych metod ochrony nadal nie umiemy wyeliminować tego procesu - podkreśla dr Adrian Gudwański z Uniwersytetu Śląskiego.
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali sondę do pomiaru szybkości korodowania metali i stopów oraz ich nawodorowania w czasie rzeczywistym, która może przyczynić się do znacznego zwiększenia efektywności pracy instalacji w różnych gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle rafineryjnym.
Powłoki na bazie nanocząstek, które same potrafią się "wyleczyć" z korozji, opracowuje start-up Coat-It założony przez dwie ekspertki w zakresie chemii i nanotechnologii. Powłokami można pokrywać silniki samochodów, elementy maszyn pracujących w trudnych warunkach, m.in. w przemyśle petrochemicznym, lotniczym i energetycznym.
Mierzenie zmian słynnego współczynnika pH może wiele powiedzieć o reakcjach chemicznych zachodzących w okolicy. Mikroelektroda opracowana w Instytucie Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) przybliży badaczom reakcje korozji, czyli umożliwi np. precyzyjną obserwację tego, jak rdza przeżera metal.