Wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin. Fot. PAP/ Tytus Żmijewski 12.06.2017

Gowin: myślę, że przekonamy MF do dodatkowego mld zł na naukę

Aby w przyszłorocznym budżecie znalazł się dodatkowy 1 mld zł na badania naukowe, potrzebna jest jeszcze zgoda ministra finansów. On jednak jest zdecydowanym zwolennikiem inwestowania w naukę - powiedział PAP wicepremier Jarosław Gowin.

  • Gowin: największą pułapką w rozwoju Polski jest przeciętność

    Największą pułapką w rozwoju Polski jest przeciętność - wzrostu, dochodu, jakości produktów, ale również przeciętność przywództwa - mówił w piątek podczas inauguracji Kongresu Liderów Rzeczypospolitej w Warszawie wicepremier Jarosław Gowin.

  • Gowin: wzrost nakładów na naukę o 200 mln zł to zdecydowanie za mało

    Planowany w przyszłorocznym budżecie państwa wzrost nakładów na naukę o 200 mln zł w stosunku do tego roku to zdecydowanie za mało – ocenił w poniedziałek we Wrocławiu minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

  • Projekt tzw. małej ustawy o innowacyjności - trafi do sejmowej komisji

    Ulgi podatkowe i ułatwienia dla firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową oraz zmiany przepisów dot. komercjalizacji badań na uczelniach przewiduje projekt tzw. małej ustawy o innowacyjności, którą we wtorek Sejm przekazał do dalszych prac w sejmowych komisjach.

  • Fot. Fotolia

    MF: EBI wesprze działalność Polskiej Akademii Nauk kwotą 130 mln euro

    Polska Akademia Nauk sfinansuje badania naukowe jej wyspecjalizowanych instytutów kwotą 130 mln euro dzięki umowie, jaką podpisali wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego László Baranyay oraz minister Paweł Szałamacha - poinformował resort finansów.

  • 950 mln zł na podwyżki dla pracowników uczelni publicznych w 2014 r.

    Ponad 950 mln zł trafi w 2014 r. na podwyżki wynagrodzeń pracowników uczelni publicznych. Decyzję o uruchomieniu odpowiednich środków w piątek na wniosek minister nauki Leny Kolarskiej-Bobińskiej podjął minister finansów - poinformował PAP resort nauki.

  • Uczelnie nie będą musiały przenosić kont do BGK

    Uczelnie nie będą musiały lokować swoich wolnych środków na rachunkach Banku Gospodarstwa Krajowego. Ministerstwo Finansów zmieni w projekcie nowelizacji ustawy o finansach publicznych zapis, który miał to nakazywać - poinformował we wtorek resort nauki.

  • MF: 1 proc. CIT na naukę, ale po zdjęciu procedury nadmiernego deficytu

    Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, które pozwolą osobom prawnym przekazywać 1 proc. podatku CIT konkretnym placówkom naukowym. Resort podkreśla, że wprowadzenie tego od 2014 r. zależy od zdjęcia z Polski przez KE procedury nadmiernego deficytu.

  • Kudrycka chce, by 1 proc. z CIT na naukę obowiązywał od 2014 r.

    Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka chce, aby od 2014 r. przedsiębiorstwa mogły przekazywać jeden procent podatku CIT na wybraną przez siebie instytucję naukową, dlatego - jak zaznaczyła - w tej sprawie wywiera presję na ministra finansów.

  • Od 2014 r. 1 proc. podatku CIT na rzecz jednostek naukowych

    Od 2014 r. firmy będą mogły przekazywać 1 proc. podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na rzecz wskazanych przez nie jednostek naukowych - wynika z projektu nowelizacji ustawy o CIT przygotowanego przez resorty: finansów oraz nauki i szkolnictwa wyższego.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera