Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego są liderami projektu FASD-Bridge, którego celem jest upowszechnienie wczesnej diagnozy i holistycznego wsparcia dla rodzin zmagających się z alkoholowym zespołem płodowym (FAS). Na realizację projektu otrzymano dofinansowanie wynoszące ponad 1,1 mln euro.
Możliwość wykonywania pracy zawodowej jest dla osób chorujących przewlekle elementem terapii; jednocześnie przynosi korzyści budżetowi państwa – oceniają eksperci. Dlatego warto inwestować w nowoczesną opiekę nad pacjentami z chorobami przewlekłymi, aby pomóc im utrzymać się na rynku pracy – podkreślają.
Na stresujące i nieznane sytuacje możemy się przygotować systematyczną pracą, tak jak polski astronauta szykował się do lotu w kosmos – uważa psychiatra dr hab. Andrzej Silczuk. W jego ocenie regularna praca jest konieczna do budowania odporności psychicznej.
Migranci i uchodźcy mierzą się z wieloma problemami natury psychicznej, a bariera językowa utrudnia im znalezienie pomocy – podkreślają badaczki z Uniwersytetu Warszawskiego, które współtworzyły międzynarodową platformę mającą wspierać zdrowie psychiczne migrantów i uchodźców w UE.
GUS szacuje, że w 2060 r. będzie nas 30,9 mln. Jeśli nie migracja, to na dzisiaj nie ma innej możliwości powstrzymania procesu wyludniania się naszego kraju - powiedział PAP prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Darmowy zwrot zakupów online i szybka przesyłka to dziś standard, z którego konsumenci nie chcą rezygnować, mimo deklaracji o gotowości do poświęceń na rzecz ekologii – wynika z badań studentki Roksany Zawady z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Dobry dotyk uspokaja i tworzy poczucie bliskości – powiedziała PAP psycholożka społeczna dr hab. Katarzyna Popiołek z Uniwersytetu SWPS. Dlatego radzi, aby codziennie obdarzać się tą radością, a nie tylko w obchodzonym we wtorek Międzynarodowym Dniu Przytulania.
Ogrodnictwo miejskie w Warszawie to szeroki ruch, tworzący przyjazną przestrzeń, zapewniający kontakt z naturą, poczucie odpowiedzialności za środowisko i budowanie więzi. Ponad 1,8 tys. ha zajmują w stolicy tereny, na których można by założyć nowe, miejskie ogrody - wynika z analizy prowadzonej przez stołeczne uczelnie.
Ojcostwo to niemałe wyzwanie, ale i źródło satysfakcji - obserwowanie pierwszych kroków i uśmiechów, wspólna zabawa, bliskość i relacja - powiedział PAP psycholog dr Kamil Janowicz z Uniwersytetu SWPS. Dodał, że zaangażowany tata jest dla dziecka tak samo wartościowym rodzicem jak mama.
Pokazanie, jak wyglądają i funkcjonują rodziny osób LGBTIQ+ w Europie Środkowo-Wschodniej, z uwzględnieniem ich codziennych doświadczeń, relacji oraz potrzeb, różnych od schematów angloamerykańskich - to główny cel projektu dr hab. Joanny Mizielińskiej, który otrzymał prestiżowy grant ERC.