Kanada ogranicza liczbę zagranicznych studentów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Rząd Kanady ograniczy na dwa lata liczbę wiz dla zagranicznych studentów, ze względu na nadużycia ze strony niektórych uczelni i problemy na rynku mieszkaniowym – poinformował w poniedziałek kanadyjski minister imigracji Marc Miller.

W 2024 roku liczba wiz dla zagranicznych studentów szkół wyższych różnego typu wyniesie około 360 tys., co oznacza zmniejszenie tej puli o 35 proc. w porównaniu z rokiem 2023 – wyjaśnił Miller podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Limity wizowe na rok 2025 będą przedstawione pod koniec bieżącego roku.

Rząd Kanady zapowiedział już w sierpniu 2023 roku wprowadzenie ograniczeń dotyczących wiz dla zagranicznych studentów z dwóch powodów: pierwszym są nadużycia niektórych szkół, które przyjmują więcej studentów niż mają miejsc w salach wykładowych; drugim są problemy na rynku mieszkaniowym.

Zagraniczni uczniowie i studenci trafiają przede wszystkim do Ontario (51 proc. w 2022 roku) i Kolumbii Brytyjskiej (20 proc.), a to są właśnie prowincje mające największy problem mieszkaniowy i najwyższe ceny nieruchomości.

W 2022 roku ponad 808 tys. zagranicznych studentów otrzymało kanadyjskie wizy. Kilka miesięcy temu Miller mówił, że liczba wiz za 2023 rok trzykrotnie przekroczy liczby studentów sprzed 10 lat. Dla porównania - w latach 2024-2026 Kanada planuje przyjąć prawie 1,5 mln imigrantów.

Limity będą rozdzielone między prowincje i terytoria, a największe ograniczenia będą dotyczyć tych prowincji, w których liczba zagranicznych studentów rosła ostatnio najszybciej. Miller zapowiedział, że w niektórych prowincjach ograniczenia wizowe dla studentów wyniosą nawet 50 proc.

Ograniczenia nie będą dotyczyć odnowień wiz uczniów szkół podstawowych i średnich, studentów już będących w kanadyjskich szkołach, ani studentów piszących prace magisterskie i doktorantów.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

lach/ fit/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.05.2024 EPA/HARISH TYAGI

    Indie/ Rekordowa temperatura 52,3 stopnia C zarejestrowana w New Delhi

  • Fot. Adobe Stock

    Japonia/ Zakończono budowę pierwszego drewnianego satelity na świecie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera