Na Ziemi jest więcej raf, niż sądzono

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prawie 350 tys. km kwadratowych oceanicznego dna jest pokrytych płytkimi rafami koralowymi. To wyniki precyzyjnej analizy zdjęć satelitarnych.

Naukowcy z University of Queensland (Australia) przynoszą dobre wieści na temat światowych mórz. Jak twierdzą, na niewielkiej głębokości, od 20 do 30 m, jest na Ziemi więcej koralowych raf, niż dotąd sądzono.

Według nowych wyliczeń zajmują one powierzchnię 348 tys. kilometrów kwadratowych.

„Odkrycie każe nam zrewidować nasze wcześniejsze szacunki dotyczące płytkich raf w światowych oceanach. Co ważne, nowoczesne zdjęcia satelitarne o wysokiej rozdzielczości pozwalają nam również dowiedzieć się, z czego te habitaty są zbudowane” – mówi dr Mitchell Lyons, autor publikacji, która ukazała się w piśmie „Cell Reports Sustainability”.

“Odkryliśmy, że 80 tys. kilometrów kwadratowych raf ma twarde dno. W tych miejscach łatwiej jest koralom rosnąć, w przeciwieństwie do terenów pokrytych piaskiem, kamykami czy porośniętych trawą morską. Zgromadzone dane pozwolą naukowcom - specjalistom zajmującym się ochroną przyrody, a także osobom decyzyjnym w lepszym zrozumieniu i zarządzaniu ekosystemami raf” – dodaje specjalista.

Globalna mapa raf powstała na podstawie analizy 100 bilionów pikseli zawartych na zdjęciach dostarczonych przez satelitę Sentinel-2 i satelity Dove.

„To pierwszy dokładny atlas pokazujący rozkład i kompozycję raf koralowych świata, wykorzystujący jasną i spójną terminologię – mówi dr Lyons. - To jednak coś więcej niż tylko mapa. To narzędzie pozytywnej zmiany dla raf oraz ekosystemów wybrzeży i oceanów w ogóle".

Wyniki są już wykorzystywane do ochrony raf w różnych częściach świata.

„Mapy i powiązane z nimi dane są publicznie dostępne poprzez Allen Coral Atlas i Google Earth Engine, dzięki czemu mogą z nich korzystać użytkownicy na całym świecie. Używane są już w projektach prowadzonych w Australii, Indonezji, na wyspie Timor, na Morzu Arafura, na Fidżi, Wyspach Salomona, w Królestwie Tonga, w Wanuatu, Belize, Bangladeszu, w Indiach, na Malediwach, w Sri Lance, Kenii i zachodniej Mikronezji” – informuje uczestniczący w projekcie prof. Chris Roelfsema.(PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii

  • 24.03.2024 EPA/ATEF SAFADI

    Jerozolima/ W bazylice Grobu Świętego naukowcy odkryli największy znany średniowieczny ołtarz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera