MZ: rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Co roku taką diagnozę słyszy kilkadziesiąt tysięcy kobiet. Skutecznym badaniem, pozwalającym na wczesne wykrycie zmian w piersiach jest mammografia - przypomniał w środę na platformie X resort zdrowia.

W ramach akcji profilaktycznej "Tydzień Zdrowia Kobiet", która trwa od 4 do 11 marca, resort zdrowia przypomniał o badaniu mammograficznym.

"Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Co roku taką diagnozę słyszy kilkadziesiąt tysięcy kobiet. Skutecznym badaniem, pozwalającym na wczesne wykrycie zmian w piersiach jest mammografia" - napisało na platformie X Ministerstwo Zdrowia.

Resort dodał, że badanie to ratuje życie, ponieważ dzięki niemu "można szybko zacząć leczenie i wygrać z nowotworem".

Do wpisu dodano film, na którym minister zdrowia Izabela Leszczyna zaapelowała do kobiet, by zadbały o swoje piersi i nie zapominały, by raz na dwa lata robić mammografię. Dodała, że jeśli ktoś jest obciążony genetycznie, takie badanie powinien robić częściej.

Mammografia wykorzystuje prześwietlenie piersi promieniami rentgenowskimi. Jest to najbardziej czułe i najbezpieczniejsze badanie w profilaktyce raka piersi.

Program profilaktyczny, w ramach którego dostępne są bezpłatne badania mammograficzne, skierowany jest do kobiet w wieku od 45 do 74 lat. Muszą one spełnić jedno z kryteriów: w ciągu ostatnich 2 lat nie miały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej, zakończyły okres 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi i pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT) lub zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu.

Na stronie https://pacjent.gov.pl/tydzien-zdrowia-kobiet można znaleźć m.in. informacje dotyczące profilaktyki raka piersi, instrukcję wykonywania samobadania piersi czy placówki, w których można wykonać mammografię.(PAP)

Aleksandra Kiełczykowska

ak/ mark/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ 2,1 tys. miejsc dla nowych studentów na 10 kierunkach Uniwersytetu Medycznego

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Szopa: warto, aby joga była oparta na dowodach naukowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera