Historia i kultura

Warszawa/ Oryginalne płytki ceramiczne z XVII w. powróciły do Łazienek z Kanady

Fot. materiały prasowe Muzeum Łazienki Królewskie
Fot. materiały prasowe Muzeum Łazienki Królewskie

Od tajemniczego nadawcy z Kanady otrzymaliśmy list i przesyłkę zawierającą12 oryginalnych niderlandzkich płytek ceramicznych, które w XVII w. zdobiły Łaźnię i zaginęły w czasie wojny- powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Łazienki Królewskie Agata Zawora. Cenne dekoracje są prezentowane do 1 września.

"Od tajemniczego nadawcy z Kanady otrzymaliśmy list i 12 oryginalnych niderlandzkich płytek ceramicznych, które w XVII wieku zdobiły wnętrza Łaźni. Mogliśmy je pokazać na wystawie poświęconej założycielowi Łazienek, Stanisławowi Herakliuszowi Lubomirskiemu. Kafelki, które otrzymaliśmy, zaginęły w czasie wojny. Prawdopodobnie przetrwały pożar pałacu w 1944 roku" - powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka Muzeum Łazienki Królewskie Agata Zawora.

Fot. materiały prasowe Muzeum Łazienki Królewskie
Fot. materiały prasowe Muzeum Łazienki Królewskie

"W czasie wojny lub bezpośrednio po niej kolekcja rozproszyła się. Brakujące płytki zrekonstruowano dopiero po wojnie. Odzyskane elementy pierwotnego wystroju Łaźni są dla nas niezwykle cenne zabytkami. Muzeum prezentuje je na wystawie czasowej +Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego+, poświęconej twórcy pawilonu Łaźni, a zarazem założycielowi Łazienek Królewskich" - wyjaśniła.

Odzyskane niedawno ceramiczne płytki zostały wytworzone między 1690 a 1700 rokiem, prawdopodobnie w wytwórni w Utrechcie w Niderlandach. "To niezwykle cenne eksponaty – zwłaszcza, że obiekty pochodzące z najwcześniejszego okresu w historii Łazienek Królewskich rzadko pojawiają się na antykwarycznym rynku. Dla tak unikalnych eksponatów warto odwiedzić wystawę +Sztuka dobrego myślenia+" - dodała.

Pokoje Bachusa i Kąpielowy to pomieszczenia dawnej Łaźni – pawilonu, który w XVII wieku wybudował Stanisław Herakliusz Lubomirski. Stylistyka zachwyciła jego późniejszego właściciela – króla Stanisława Augusta. Postanowił on zachować Łaźnię, za to rozbudować ją w swój prywatny pałac, przy zachowaniu większości dekoracji.

Fot. materiały prasowe Muzeum Łazienki Królewskie
Fot. materiały prasowe Muzeum Łazienki Królewskie

Pokryte szkliwem łazienkowskie płytki ceramiczne chroniły ściany budynku przed wilgocią i pełniły funkcję estetyczną. Zdobione są motywami drzew i pasterzy. Według historyków sztuki takie kafelki stały się znakiem statusu materialnego gospodarza, a modę zapoczątkował francuski dwór w Wersalu. Zawora podkreśliła, że "Lubomirski również nie omieszkał umieścić dekoracyjnych płytek w swojej Łaźni. To tu zapraszał wpływowych gości, by prowadzić z nimi dyskusje".

Do 1 września br. płytki oraz inne eksponaty wystawy "Sztuka dobrego myślenia" będą dostępne w gablocie w Pokoju Bachusa w Pałacu na Wyspie.(PAP)

Maciej Replewicz

mr/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wielkopolskie/ Osada z czasów kultury łużyckiej znaleziona na odkrywce pod Koninem

  • Fot. Adobe Stock

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera