Elektrostymulacja mięśni pomoże w domowej rehabilitacji zwierząt

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Opaskę ortopedyczną do elektrostymulacji mięśni zwierząt – w tym koni, psów lub kotów potrzebujących fizjoterapii opracowali studenci z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Urządzenie ma umożliwić opiekunom czynny udział w rehabilitacji podopiecznych – pod kontrolą weterynarza, ale w miejscu ich przebywania.

Studenckie Koło Naukowe działające na Wydziale Inżynierii Produkcji i Energetyki UR otrzymało 35 tys. Zł na wykonanie prototypu opaski ze środków programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” ogłoszonego przez resort nauki. Projekt pt. „ElectroMuscAid - innowacyjna opaska do przywracania sprawności mięśni zwierząt metodą elektrostymulacji” realizowany jest przez inż. Paulinę Bałuszyńską pod opieką dr. inż. Marcina Tomasika.

„Prace nad urządzeniem zostały zainspirowane potrzebami koni, jednak opaskę można będzie dostosować do innych zwierząt. Prace nad prototypem będą uzupełnione o analizy wpływu opaski na proces rehabilitacji także u wymagających tego psów czy kotów” – powiedział PAP dr inż. Tomasik z UR.

Wyjaśnił, że terapia będzie można prowadzić w miejscu ich przebywania, co usprawni proces powrotu do sprawności fizycznej po kontuzjach lub zaburzeniach mięśniowo-szkieletowych. Urządzenie umożliwi jednak weterynarzowi zdalną kontrolę prowadzonego procesu.

Wynalazek wpisuje się w obszar internetu rzeczy i będzie mógł zostać połączony z systemem wnioskowania z elementami sztucznej inteligencji. Opaski docelowo będą tworzone na podstawie personalizowanych skanów obrazu 3D kończyn pacjenta - zwierzęcia. Studenci opracują oprogramowanie sterującego i monitorujące urządzenie EMS, które pozwoli na pełne dostosowanie parametrów elektrostymulacji do indywidualnych potrzeb pacjentów.

Studenci inżynierii mechatronicznej oraz hodowli i biologii zwierząt na Uniwersytecie Rolniczym planują wymianę doświadczeń w zakresie konstrukcji systemu technicznego, który będzie prowadził zabiegi na organizmach zwierzęcych. Wezmą udział w kursach dotyczących programowania mikrokontrolerów i fizjoterapii zwierząt oraz w badaniach przeprowadzanych w Uniwersyteckiej Poliklinice Weterynaryjnej. Lekarze weterynarii zostaną poproszeni o sprawdzenie skuteczności urządzenia, jego bezpieczeństwo i wygodę stosowania w praktyce.

Pomysłodawcy opaski mają nadzieję, że proponowana przez nich metoda rehabilitacji zwiększy efektywność i komfort opieki fizjoterapeutycznej nad zwierzętami. Planują nawiązania współpracy z innymi ośrodkami naukowymi i specjalistami z zakresu weterynarii. Projekt zostanie zaprezentowany na branżowej konferencji naukowej.

Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Naukowcy z Opola i Krakowa zbadają elastyczność energetyczną budynków

  • Adobe Stock

    Szczecin/ Beton żelowy – naukowiec ZUT wynalazł innowacyjną technologię dla budownictwa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera