Kraków/ Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego dokonali replantacji odciętej ręki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie z sukcesem przeprowadzili operację replantacji ręki, czyli zabiegu ponownego zespolenia amputowanej części ciała. Pacjent stracił kończynę w wyniku wypadku przy pracy z piłą mechaniczną. Była to pierwsza tego typu operacja w krakowskiej placówce.

Jak poinformowała w czwartek rzecznik prasowy Szpitala Uniwersyteckiego Maria Włodkowska, poszkodowany pacjent trafił do krakowskiego szpitala po urazie ręki piłą mechaniczną, powodującym przerwanie wszystkich tkanek miękkich, w tym naczyń i nerwów.

Do replantacji kończyny - czyli zabiegu ponownego zespolenia całkowicie amputowanej części ciała, przywracającego ukrwienie, unerwienie i funkcję - przystąpił niezwłocznie wielodyscyplinarny zespół lekarski.

Przedstawicielka szpitala przekazała, że w pierwszej kolejności chirurdzy naczyniowi (dr Jerzy Krzywoń, dr Katarzyna Zbierska-Rubinkiewicz) przeprowadzili rekonstrukcję tętnic kończyny z żyły własnej, dzięki czemu odzyskano jej ukrwienie. Następnie zespół neurochirurgów (dr Roger Krzyżewski, dr Kornelia Kliś) metodami mikrochirurgicznymi zespolił przecięte nerwy obwodowe, aby na koniec zespół ortopedów (dr Mateusz Zalewski, dr Klemens Machajewski) zespolił rozcięte mięśnie i ścięgna oraz wykonał fasciotomię – nacięcie powięzi.

„Była to pierwsza tego typu operacja w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Jesteśmy dumni, że zakończyła się sukcesem, a pacjent w ciągu dalszej hospitalizacji odzyskał znaczną część funkcji operowanej kończyny” - wskazali przedstawiciele Szpitala Uniwersyteckiego.

Według nich pacjenta czeka jeszcze wielomiesięczna rehabilitacja, dzięki której możliwy będzie powrót do pełnej sprawności uszkodzonej ręki.(PAP)

rgr/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kardiolog: w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z picia alkoholu

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: podwójne palenie zwiększa ryzyko zdrowotne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera