Łódź/ W Dzień Matki 35. urodziny będzie obchodził szpital "Matka Polka"

Łódź, 17.11.2021. Podświetlony na fioletowo szpital Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi w Światowym Dniu Wcześniaka. PAP/Grzegorz Michałowski
Łódź, 17.11.2021. Podświetlony na fioletowo szpital Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi w Światowym Dniu Wcześniaka. PAP/Grzegorz Michałowski

Około 140 tys. dzieci urodziło się w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi od powstania szpitala w 1989 roku. W Dzień Matki popularna "Matka Polka" będzie obchodzić 35. urodziny. Szpital zaprasza swoje pacjentki i pacjentów nie tylko z Łodzi na piknik.

"W 1988 roku urodził się w szpitalu pierwszy noworodek, ale pediatrię i kolejne oddziały otwieraliśmy w 1989 roku. Szpital był już wtedy prawie gotowy" - powiedziała prof. Iwona Maroszyńska, dyrektor ICZMP w Łodzi.

Jako swoją dumę wymieniła wprowadzenie w ICZMP opieki koordynowanej, która obejmuje kobiety i dzieci od początku ciąży przez poród, opiekę nad noworodkami i dziećmi aż do osiągnięcia przez nie dojrzałości.

"Mamy świadomość, że jeszcze dużo możemy zrobić i ciągle naszą pracę da się usprawniać i rozwijać naukowo i pod względem klinicznym" - dodała profesor.

Beata Kopiec, położna od początku związana ze szpitalem, na przykładzie ze swojej praktyki opisała, jak wielki jest postęp medycyny na przestrzeni 35 lat.

"Kiedy zaczynałam pracę, nie robiło się operacji wewnątrzmacicznych, a teraz operujemy chore dzieci w łonie matki" - powiedziała PAP położna. Do Łodzi przeniosła się z Krakowa i od 1 listopada 1988 roku pracuje w "Matce Polce". Szpital powstawał na jej oczach.

"Kiedy przyjechaliśmy z mężem do Łodzi, tu trwała budowa. Na blok porodowy schodziłyśmy z koleżankami po drabinie, żeby podglądać, jak powstaje. Wtedy dla nas to było prawdziwe "wow!". To był piękny, wielki szpital, a teraz "Matka Polka" jeszcze wypiękniała" - powiedziała Beata Kopiec.

Szpital już wcześniej rozpoczął świętowanie urodzin akcją "policz się". Na stronie internetowej wspierającej ICZMP fundacji można za symboliczną darowiznę zamówić specjalny certyfikat poświadczający urodziny w szpitalu im. Matki Polki.

Pracownicy ICZMP wręczyli pierwsze dwa takie certyfikaty.

Jeden przypadł doktor Małgorzacie Chudzyńskiej, która urodziła się w Instytucie 30 lat temu i jako wcześniak była pacjentką oddziału neonatologii, a teraz na tym oddziale jest lekarzem.

Honorowy certyfikat dla swojej córki Gabrysi (przyszła na świat ponad tydzień temu) odebrała mama dziewczynki - Paulina Cukier-Ciach.

Od rozpoczęcia działalności szpitala urodziło się w nim około 140 tys. dzieci. To mniej więcej tyle, ilu mieszkańców liczy dziś np. Zielona Góra.

Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (obecnie Instytut CZMP) został otwarty w Dzień Matki - 26 maja 1989 roku i dokładnie w rocznicę rozpoczęcia działalności szpitala personel zorganizuje urodzinowe przyjęcie nie tylko dla łodzian.

W niedzielę, 26 maja od godz. 11 do 18 na sąsiadujących z kompleksem pediatrycznym Stawach Jana w Łodzi zaplanowano okolicznościowy piknik. Będą zabawy, konkursy, występy artystyczne i medyczne miasteczko z informacjami profilaktycznymi z zakresu ochrony zdrowia.(PAP)

autor: Marek Juśkiewicz

jus/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Miłosz Parczewski. Źródło: Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie

    Prof. Parczewski: przewlekła borelioza nie istnieje

  • Trójwymiarowy obraz raka płuca, Adobe Stock

    Onkolog: mamy kolejne przełomowe terapie dla chorych na raka płuca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera