Japonia/ Robert Oppenheimer miał osobiście przeprosić ofiarę ataku na Hiroszimę

Fot. Wikipedia/ domena publiczna
Fot. Wikipedia/ domena publiczna

Fizyk Robert Oppenheimer, zwany "ojcem bomby atomowej", miał podczas spotkania za zamkniętymi drzwiami w USA w 1964 roku osobiście przeprosić osobę, która przeżyła atak atomowy na Hiroszimę – podała w czwartek japońska agencja Kyodo.

W odnalezionym niedawno nagraniu filmowym z 2015 r. Yoko Teichler, tłumaczka, opowiedziała o spotkaniu Oppenheimera z Shono Naomi, fizykiem, który przeżył zrzucenie bomby na Hiroszimę, oraz z innymi japońskimi gośćmi. Teichler, która brała udział w tym wydarzeniu, powiedziała, że Oppenheimer wielokrotnie powtórzył "przepraszam", a po jego twarzy płynęły łzy.

Po spotkaniu Shono opisał rozmowę z Oppenheimerem. Jak zauważył, fizyk miał wyraźnie zastrzec, że nie chce rozmawiać o Hiroszimie i Nagasaki. W jego opinii słowa te miały oddać ciężar, który dźwigał Amerykanin.

Shono, który był jednym z ocalałych po atakach atomowych, zwanych po japońsku hibakusha, w 1964 r. odbył podróż po ośmiu krajach w ramach "Światowej Misji Studiów nad Pokojem".

Pięćdziesięciominutowy film został udostępniony przez organizację non-profit World Friendship Center z siedzibą w Hiroszimie.

Oppenheimer podczas podróży do Japonii w 1960 r. za radą japońskich gospodarzy nie odwiedził Hiroszimy ani Nagasaki.(PAP)

mzb/ fit/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: co trzecia osoba dorosła zagrożona chorobami z powodu braku ruchu

  • Figurki przedstawiające egipskiego dygnitarza Nefer i jego żonę, fot. Martin Frouz I Czeski Instytut Egiptologii, Uniwersytet Karola w Pradze

    Skrybowie w starożytnym Egipcie cierpieli na zwyrodnienia kości

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera