Ariane 6 przeszła "mokry" test

Źródło: ESA/ L. Bourgeon
Źródło: ESA/ L. Bourgeon

ESA przeprowadziła tzw. mokry test nowej rakiety nośnej Ariane 6. M.in. napełniono zbiorniki 180 tonami paliwa.

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o przeprowadzeniu tzw. mokrego testu swojej najnowszej rakiety nośnej – szóstej już wersji systemu Ariane. Test został już przeprowadzony na docelowej rakiecie, która ma niebawem polecieć w swoją pierwszą kosmiczną podróż.

Zajmujący się obsługą próby specjaliści przeprowadzili wszystkie czynności, jakie wykonuje się w czasie realnego startu – m.in. zatankowali 180 ton paliwa z utleniaczem (ciekły wodór i ciekły tlen) i wyprowadzili mobilną platformę, na której ustawia się rakietę.

Po raz pierwszy na platformie stanęła przeznaczona do lotu wersja rakieta.

"Mokra próba to ostatni, finalny moment przed startem, który pozwala na dopracowanie precyzyjnych czynności niezbędnych do przeprowadzenia startu. Po raz pierwszy wykorzystuje się cały sprzęt i oprogramowanie, które zostaną użyte podczas lotu" – powiedział Guy Pilchen menedżer operacji związanych ze startem.

Na przykład zatankowanie rakiety trwało ok. 3,5 godziny. W pierwszej kolejności inżynierowie musieli bowiem schłodzić zbiorniki, przewody i inne elementy do temperatury kriogenicznego paliwa. Przeprowadzono całą procedurę, prawie do końca odliczania.

"Rakieta, platforma i wszystkie zespoły ESA, CNES i Grup Ariane spisały się świetnie. Wszystko przebiegło gładko i nie mógłbym być bardziej dumny. Po tych wszystkich latach przygotowań jesteśmy w końcu blisko startu" – podkreślił Pier Domenico Resta, głównie inżynier odpowiedzialny za system Ariane.

Zgromadzone dane są poddawane analizie i niedługo zostaną opublikowane.

Rakieta ma zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej – przypomina ESA.

"Po pierwszym starcie tej potężnej rakiety Europa będzie mogła swobodnie działać w kosmosie. Przestrzeń kosmiczna jest już integralną częścią nowoczesnej ekonomii, a Ariane 6 sprawi, że Europa nie pozostanie w tyle i będzie nadal prowadziła swoje eksploracyjne i naukowe misje" – powiedział Toni Tolker-Nielsen, dyrektor ds. transportu kosmicznego w ESA.

Więcej informacji tutaj, tutaj i tu.

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Jadalne gniazda ptaków. Fot. Adobe Stock

    Napój z dodatkiem jadalnych ptasich gniazd ma pomóc walce z nadciśnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    W Pacyficznej Plamie Śmieci gromadzi się plastik z całego świata

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera