Uczelnie i instytucje

Szef MNiSW: w przypadku negatywnej opinii PKA nie będzie zgody na utworzenie kierunku studiów

24.06.2024. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek podczas spotkania ze studentami, 24 bm. na terenie kampusu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. PAP/Tytus Żmijewski
24.06.2024. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek podczas spotkania ze studentami, 24 bm. na terenie kampusu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. PAP/Tytus Żmijewski

Minister Dariusz Wieczorek zapewnił w poniedziałek w Bydgoszczy, że dopóki będzie kierował resortem nauki i szkolnictwa wyższego - dopóty w przypadku negatywnej opinii Państwowej Komisji Akredytacyjnej nie będzie zgody na utworzenie nowego kierunku studiów w Polsce.

Szef MNiSW był pytany przez dziennikarzy o sprawę otwarcia kierunku lekarskiego od roku akademickiego 2024/2025 na Politechnice Bydgoskiej. Uczelnia otrzymała na to zgodę poprzedniego ministra Przemysława Czarnka, pomimo negatywnej opinii PKA.

Politechnika znalazła się w gronie 11 uczelni, które decyzją ministra Wieczorka zostały objęte ponownym audytem, a wcześniej otrzymały zgody na utworzenie kierunku lekarskiego bez pozytywnej oceny PKA. Minister poinformował, że we wtorek wraz z minister zdrowia Izabelą Leszczyną spotka się z PKA w sprawie wyników audytów i zostaną podęte decyzje dotyczące kształcenie lekarzy na tych uczelniach.

"Przynajmniej za moich czasów nie będzie takich sytuacji, że jeżeli PKA wyda negatywną opinię o tworzeniu kierunku lekarskiego, a zresztą - jakiegokolwiek innego - to ja dam zgodę na jego utworzenie. Jeżeli stawiamy na jakość kształcenia, to trzeba być konsekwentnym" - powiedział minister nauki na konferencji prasowej.

Wieczorek zaznaczył, że skoro stawia się na jakość kształcenia, to nie może być kierunku lekarskiego na każdej uczelni w kraju. Podkreślił, że Politechnika Bydgoska w zeszłym roku nie przeprowadziła naboru i nie przyjmowała studentów, wiedząc, że musi wypełnić zobowiązania wobec PKA, poprawić infrastrukturę. Zaznaczył, że rektor uczelni w poniedziałek zapewnił go, że wszystkie wymagania PKA zostały spełnione.

"We wtorek zobaczymy dokumenty, informacje i dokumentację PKA, bo oni w tym zakresie badali i prowadzili kontrole. Najważniejszą sprawą jeśli chodzi o lekarzy jest jakość kształcenia. Nikt nie chciałby w przyszłości być leczony przez lekarzy, którzy na niektórych uczelniach są dzisiaj kształceni" - podkreślił.

Minister zaznaczył, że w przypadku uczelni, które uruchomiły kierunki lekarskie, pomimo negatywnej opinii i nadal nie spełniają wymogów, ministerstwo ustali na najbliższy rok akademicki limit przyjęć "zero". Zaznaczył, że zgodnie z prawem nie może wycofać zgody poprzedniego ministra na utworzenie kierunku.

"Uczelnie poniosły jakieś nakłady i zobowiązania, a więc za chwilę mielibyśmy zobowiązania, które my musielibyśmy jako Skarb Państwa ponosić. Rozwiązanie jest po prostu takie, że uczelnie, które nie będą spełniały kryteriów będą miały limit przyjęć +zero+. To dla studentów, którzy rozpoczęli pierwszy znaczy też jedno +akcja ewakuacja+. Mamy zapewnienie ze strony wszystkich uczelni medycznych w Polsce, że w przypadku tego typu kierunków będą wszystkich studentów przyjmowali" - mówił Wieczorek.

Minister zaznaczył, że kontrolą PKA objętych było 11 uczelni, z których trzy, tak jak Politechnika Bydgoska, miały negatywną opinię i dostały zgodę - ale "świadomie wiedząc, że sobie nie poradzą, nie przeprowadzały naboru". Wyjaśnił, że w przypadku uczelni, które otrzymały pozytywną opnie PKA i zgodę ministra na utworzenie kierunku, to po dwóch semestrach Komisja może takie kierunki znów skontrolować.

Wieczorek w Bydgoszczy spotkał się z rektorami uczelni i studentami z woj. kujawsko-pomorskiego w ramach prekonsultacji nowelizacji Ustawy o szkolnictwie wyższym. To ostatni z 16 regionów, które w tej sprawie odwiedził minister. (PAP)

Nauka w Polsce, Jerzy Rausz

rau/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera