Gdańsk/Na UG powstanie ośrodek badawczy wyspecjalizowany w zwalczaniu salmonelli

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim i Univentum Labs planują stworzyć ośrodek badawczy wyspecjalizowany w zwalczaniu salmonelli. W poniedziałek podpisano w tej sprawie list intencyjny.

Do podpisania listu intencyjnego między Krajową Federacją Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Uniwersytetem Gdańskim i Univentum Labs (spółka celowa UG) w sprawie utworzenia ośrodka badawczego wyspecjalizowanego w zwalczaniu salmonelli doszło w poniedziałek, o czym poinformowało biuro prasowe uczelni.

Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim i Univentum Labs planują stworzyć ośrodek badawczy wyspecjalizowany w zwalczaniu salmonelli. W poniedziałek podpisano w tej sprawie list intencyjny. Źródło: Infografika PAP

Jak podkreślono w przesłanym PAP komunikacie, Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie o wartości 3 mld euro.

„Podczas chowu ptaków oraz produkcji jaj zdarzają się przypadki zakażenia bakteriami salmonella. Fakt ich wykrycia w krajach, gdzie te produkty są eksportowane, pociąga za sobą konieczność wypłaty odszkodowań, a co ważniejsze przynosi poważne straty wizerunkowe dla polskich hodowców” – zaznaczono.

W informacji podano, że Polska Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj postanowiła zaangażować własne środki finansowe w celu ograniczenia rozprzestrzenia się lekoopornych form bakterii salmonella w hodowli ptaków oraz w środowisku.

„Rozwiązanie problemu będzie innowacyjne, a zarazem ekologiczne przy zastosowaniu preparatów zawierających bakteriofagi, czyli wirusy wyizolowane ze środowiska, które namnażają się w komórkach bakterii powodując ich skuteczną eliminację” – wskazano.

„Univentum Labs powierzyło prace nad projektem naukowcom z Uniwersyteckiego Ośrodka Badań Stosowanych i Międzyobszarowych Uniwersytetu Gdańskiego. Preparaty te będą mogły być zastosowane w całym cyklu produkcji mięsa i jaj od +od pola do stołu+ zdecydowanie ograniczając obecność i rozprzestrzenianie się bakterii salmonella, a co najistotniejsze pozwolą ograniczyć ilość stosowanych w hodowli antybiotyków. Fakt ten zdecydowanie podniesie mikrobiologiczną jakość mięsa drobiowego oraz jaj na rynku europejskim oraz światowym” – dodaje biuro prasowe UG.

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski podkreślił, że podpisanie listu intencyjnego jest niezwykle ważnym wydarzeniem.

„Wydarzeniem, w którym – po pierwsze – realizujemy nasze badania rozwojowe, które służą usuwaniu infekcji drobiu, ale również zawiązujemy wieloletnią – mam nadzieję – współpracę z Krajową Federacją Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, aby województwo pomorskie – nasz region – stał się prawdziwym liderem innowacji w bezpieczeństwie żywności” - stwierdził.

„Jako chemik i specjalista od ochrony środowiska wiem doskonale, jak ważna jest bezpieczna żywność. Dzisiaj bez nowoczesnych rozwiązań badawczych, naukowych, bez innowacji w technologiach produkcji żywności nie mamy szansy, aby konkurować ze zdrową, bezpieczną i niezainfekowaną żywnością. Dlatego tak bardzo cieszę się, że dochodzi do podpisania tej ważnej dla nas i strategicznej umowy” – zaznaczył prof. Stepnowski.(PAP)

autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera