Kilkumilimetrowe fale na węglowodorowych morzach na Tytanie, księżycu Saturna

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Badania danych pozyskanych przez sondę Cassini ujawniły, że na wypełnionych płynnymi węglowodorami morzach na Tytanie, księżycu Saturna, występują fale mierzone w milimetrach. Zdaniem naukowców oznacza to, że występują tam prądy, a także efekty pływowe.

Amerykańsko-włoski zespół opublikował we wtorek w czasopiśmie "Nature Communictions" artykuł, w którym opisał trzy morza w pobliżu północnego bieguna Tytana. To Kraken Mare - największe morze, obejmujące obszar porównywalny z Morzem Kaspijskim; Ligeia Mare - drugie co do wielkości i porównywalne pod względem powierzchni z jeziorem Superior w Ameryce Północnej i Punga Mare - odpowiednik afrykańskiego jeziora Wiktorii.

Badania opierały się na danych pozyskanych przez należącą do NASA sondę Cassini, która oblatywała Tytana kilkukrotnie w latach 2004-2017 w trakcie obserwacji Saturna. Podczas tych przelotów sonda emitowała sygnał radarowy, którego fala została odbita od jego płynnych powierzchni i dotarła do anten stacji łączności kosmicznej w Australii.

Na podstawie analizy tych danych naukowcy stwierdzili, że skład chemiczny mórz, bogatych w metan i etan, różni się w zależności od szerokości geograficznej.

"Morza i jeziora ciekłych węglowodorów pokrywają powierzchnię regionów polarnych, zwłaszcza północnych. Kanały zasilane opadami atmosferycznymi wpływają do tych mórz, tworząc ujścia rzek, a w niektórych przypadkach delty" – stwierdził planetolog Valerio Poggiali, główny autor artykułu, w rozmowie z agencją Reuters.

Dane z Cassini wykazały, że rzeki niosą czysty, ciekły metan, który następnie miesza się z bogatszymi w etan cieczami morskimi, podobnie jak słodka woda w ziemskich rzekach miesza się ze słonymi oceanami.

Metan na Tytanie występuje w postaci ciekłej, dzięki temperaturze powierzchni wynoszącej -181 st. C i ciśnieniu atmosferycznemu, które jest nieco wyższe niż na Ziemi.

W badaniu udokumentowano także zasięg i rozmieszczenie zmarszczek powierzchni morza. Występowanie kilkumilimetrowych fal, według szacunków naukowców, wskazuje na występowanie aktywnych prądów pływowych.

Tytan jest jedynym ciałem w Układzie Słonecznym, na którym odkryto ciekłe obszary, poza Ziemią. Jest mniejszy od naszej planety, ale większy od Księżyca. Został odkryty w XVII w. przez Holendra Christiaana Huygensa. Jego bardzo gęsta atmosfera, składająca się głównie z azotu, ma grubość kilkuset kilometrów, zasłaniając jego powierzchnię przed teleskopami obserwacyjnymi.

Należąca do NASA sonda Cassini w końcu ją odkryła, przelatując nad nią kilkakrotnie w latach 2004-2017 podczas obserwacji Saturna. Jak zaznaczają autorzy, ich artykuł dotyczył prawdopodobnie ostatnich danych, wcześniej nieanalizowanych, które pozostawiła sonda Cassini.(PAP)

mzb/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera