Rozpoczął się Lubelski Festiwal Nauki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Blisko 2 tys. projektów, w tym wykłady, warsztaty, prezentacje i wystawy dla przedszkolaków, uczniów i dorosłych znalazło się w programie 20. Lubelskiego Festiwalu Nauki. Impreza popularyzująca naukę rozpoczęła się w sobotę i potrwa do piątku.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podczas sobotniej gali inaugurującej wydarzenie stwierdził, że festiwal od 20 lat buduje potencjał akademicki i naukowy regionu, a także przyczynił się do integracji środowisk lubelskich uczelni.

"Popularyzacja nauki przyczynia się również do zainteresowania młodych ludzi naszym środowiskiem naukowym, Lublinem" – powiedział Żuk. Przyznał, że liczba studentów w mieście zmniejsza się, ale w mniejszym stopniu niż wskazywałyby na to zmiany demograficzne.

Do Lublina na studia – uzupełnił Żuk - młodzież przyjeżdża także z innych regionów i w coraz większym stopniu interesuje ją potencjał uczelni i jakość życia. Zaznaczył, że kultura i aktywność w środowiskach studenckich jest w centrum uwagi miasta.

Koordynator uczelniany festiwalu na Uniwersytecie Medycznym dr Monika Jakubiak-Hulicz poinformowała, że dla uczestników tegorocznej edycji festiwalu od poniedziałku do piątku zaplanowano blisko 2 tys. projektów. Wykłady, warsztaty, prezentacje i wystawy przygotowało pięć uczelni publicznych, miasto i partnerzy. W niedzielę na pl. Teatralnym odbędzie piknik popularnonaukowy.

Jak podała koordynator, tegoroczne hasło festiwalu to "Człowiek sercem nauki", dlatego Uniwersytet Medyczny przygotował specjalne wydarzenia poświęcone zdrowiu fizycznemu i emocjonalnemu: wykłady, debaty, darmowe porady, pokazy i konkurs na mistrza resuscytacji. W programie festiwalu na UM są też m.in. spotkania poświęcone wynalazkom i odkryciom medycznym, sekretom ludzkiego organizmu, emocjom w społeczeństwie i eksperymenty.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotuje wykłady o ginących gatunkach, tajnikach budowy fortepianu, spotkania z artystami, dyskusje o literaturze, grach komputerowych, pszczołach i grzybach. W programie także m.in. ciekawostki archeologiczne i analiza lubelskiej kranówki.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym zaplanowano zajęcia z pierwszej pomocy u zwierząt domowych, zajęcia poświęcone tajemnicom jajecznicy, aranżacji terrarium dla jaszczurek i hodowli gekonów, wykład o właściwościach bakterii czy analizę jakości żywności.

Politechnika Lubelska zorganizuje m.in. wykłady poświęcone wykorzystaniu sztucznej inteligencji w fabrykach i przy tworzeniu animacji, betonozie w miastach, warsztaty budowania robotów, modelowania i druku trójwymiarowego oraz grę edukacyjną.

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim natomiast będzie można usłyszeć o zakonnym dress code, wpływie sztucznej inteligencji na rynek pracy. Zaplanowano m.in. warsztaty poświęcone modlitwie, budowaniu zespołów i koncert z utworami Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i innych kompozytorów polskich.

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie www.festiwal.lublin.pl. (PAP)

pin/ js/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 25.03.2021. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

    Podkarpackie/ W piątek Nocne Spotkania z Nauką na Politechnice Rzeszowskiej

  • 28.09.2018 PAP/Jan Graczyński

    Śląskie/ Sześć uczelni przygotuje ponad 500 wydarzeń podczas tegorocznej Nocy Naukowców

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera