Łódzkie Centrum Nauki i Techniki EC1 - dobra energia dla miłośników nauki

fot. materiały z archiwum EC1
fot. materiały z archiwum EC1

W łódzkim kompleksie po elektrociepłowni EC1 znajduje się raj dla miłośników nauki w każdym wieku. Zwiedzać tam można Centrum Nauki i Techniki EC1, Planetarium EC1 oraz centrum nauki dla najmłodszych - Ulicę Żywiołów.

Centrum znalazło się w gronie finalistów tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki w kategorii Instytucja.

EC1 to kompleks po zrewitalizowanej elektrociepłowni. W tym malowniczym pofabrycznym anturażu działają trzy projekty, których działania skupiają się na popularyzacji nauki.

Centrum Nauki i Techniki EC1 rozpoczęło działalność w 2016 od otwarcia Planetarium EC1. Następnie w 2018 r. uruchomiono wystawy i zajęcia edukacyjne, a w 2020 r. otwarto Ulicę Żywiołów. Projekt współfinansowany jest przez miasto Łódź.

Co roku miejsce to odwiedza kilkaset tysięcy zwiedzających, a od początku działania EC1 odwiedziły ponad 2 mln gości.

W Centrum Nauki i Techniki przedstawiona jest interaktywna opowieść o rozwoju wiedzy i cywilizacji. Zwiedzający mają do dyspozycji kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych ekspozycji. Grupom i klientom indywidualnym oferowane są zajęcia o tematyce ekologiczno-klimatycznej takie jak: warsztaty laboratoryjne, wykłady popularnonaukowe, gry terenowe, wieczory dla dorosłych.

Z kolei Planetarium EC1 ma w swoim repertuarze pokazy astronomiczne i popularnonaukowe, a także widowiska muzyczne. W programie jest m.in. autorski pokaz "Zmiany klimatu pod lupą", przygotowany przez zespół planetarium. Mowa w nim o naturalnych i antropogenicznych czynnikach wpływających na klimat Ziemi oraz zwraca się uwagę na konflikt interesów w relacjach człowiek – środowisko.

Ulica Żywiołów jest za to przestrzenią do zabawy zaprojektowana z myślą o tym, by zaciekawiać nauką dzieci w wieku od 3 do 10 lat. "Można powiedzieć, że to centrum nauki dla dzieci. To 3-poziomowa przestrzeń, w której dzieci z rodzicami nie tylko mogą korzystać ze zjedżalni, ścianek wspinaczkowych, ale i wykonywać eksperymenty. Zwiedzający nie tylko miło spędzą tu kilka godzin, ale i obudzą w sobie ciekawość" - mówi Adrian Kulesza z EC1. Wystawa zorganizowana jest wokół tematu pięciu żywiołów: Wody, Ziemi, Życia, Ognia i Powietrza.

Wiele działań łódzkiego Centrum Nauki i Techniki dotyczy klimatu. Wystawa stała "Klimat na zakręcie" otworzona w CNiT EC1 w grudniu 2023 r. ma pomóc odnaleźć samo sedno zagadnienia globalnego ocieplenia. "Chcemy zostawić w zwiedzających poczucie sprawczości. Dać im świadomość, że wiele zależy od ich decyzji i wyborów: w skali mikro oraz makro" - informują przedstawiciele centrum.

W 2022 r. zorganizowano dla dzieci i młodzieży konkurs ogólnopolski "Młodzi naukowcy i technicy ratują świat", w marcu 2024 r. we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim odbyło się wydarzenie "Klimat w Centrum", w programie którego znalazły się warsztaty, gry, kinowe pokazy specjalnie i spotkania.

W ramach projektu "Akcja – biodegradacja", "Akcja – hydroedukacja" edukatorzy związani z CNiT EC1 przeprowadzili warsztaty laboratoryjne z zakresu ekologii i zmian klimatu dla ponad 2 tys. uczniów z województwa łódzkiego.

Co roku organizowana jest też konferencja dla uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski "Młodzi o klimacie”. Jej celem jest stworzenie forum do dyskusji dla młodzieży i ekspertów o największym wyzwaniu dla ludzkości w ujęciu interdyscyplinarnym. To wyjątkowa okazja, aby młodzi ludzie mogli podzielić się swoimi przemyśleniami, pomysłami, a nawet badaniami w obszarze zmian klimatu.

Również oferta zajęć i wydarzeń w ramach Ulicy Żywiołów koncentruje się w dużym stopniu na edukacji klimatycznej. Są to m.in. weekendy tematyczne, takie jak: Światowy Dzień Wody, Światowy Dzień Ziemi, Dzień dla Klimatu. Na przestrzeni ostatnich lat zrealizowano także wiele cykli warsztatów dla dzieci z tematyki ekologiczno-klimatycznej. Były to m.in.: "Przygody wody", "Obrońcy Ziemi", "Żywiołowo o klimacie".

Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    National Geographic Polska: im lepiej rozumiemy świat, tym skuteczniej możemy o niego zadbać

  • Fot. materiały prasowe

    Redakcja Pulsara traktuje naukę jako żywy twór

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera