Eksperci: coraz więcej kobiet wśród lekarzy onkologów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zawód lekarza się sfeminizował, obecnie coraz więcej studentów medycyny to kobiety, a niedługo kobiety będą stanowiły większość również wśród lekarzy onkologów – oceniają organizatorzy konferencji „SOF - Kobiety w onkologii”, która odbyła się w sobotę w Warszawie.

Wydarzenie zorganizowane z okazji 157. urodziny Marii Skłodowskiej-Curie odbyło się w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – PIB. Jest to trzecia edycja konferencji będącej częścią kalendarza Studenckiego Onko-Roku, przygotowanego przez Studenckie Onko-Forum. Gromadzi studentów medycyny, młodych lekarzy zafascynowanych onkologią oraz uznanych ekspertów z Polski i zagranicy.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka prasowa instytutu Monika Dzienyńska-Dyk, tegoroczna edycja konferencji koncentruje się na roli kobiet w onkologii – jako pacjentek, badaczek, lekarek, pielęgniarek oraz liderek opinii, których działania niejednokrotnie wyznaczają kierunki rozwoju tej specjalizacji.

„Od wielu lat utrzymuje się taki trend - i to w wielu krajach - że zawód lekarza ulega feminizacji. Na uczelni mamy grupy, w których jest kilkanaście studentek i dwóch-trzech studentów” – wyjaśnił PAP prof. Marek Dedecjus z NIO-BIP, opiekun Studenckiego Onko-Forum, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej. Dodał, że również wśród lekarzy onkologii będzie coraz więcej kobiet.

Badaczki i lekarki coraz częściej pełnią kluczowe funkcje w zespołach medycznych oraz badawczych i w istotny sposób przyczyniają się do postępu medycyny. Dla wielu z nich niezmiennie inspiracją jest Maria Skłodowska-Curie.

„Madame Curie - jak mówią o niej Francuzi, inspiruje kolejne pokolenia kobiet, które, poprzez swój wkład w rozwój nauki i medycyny, pielęgnują jej dziedzictwo. W Narodowym Instytucie Onkologii, który istnieje właśnie dzięki Marii, obserwujemy to każdego dnia w laboratoriach, przy stołach operacyjnych, przy łóżkach chorych" – powiedziała dr hab. n. med. Beata Jagielska, cytowana w informacji prasowej przesłanej PAP. Jest ona pierwszą kobietą na stanowisku dyrektora NIO w jego blisko stuletniej historii.

Prezeska SOF, studentka 6. roku kierunku lekarskiego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym Paulina Kalman podkreśliła, że podczas konferencji „Kobiety w Onkologii” uczestnicy mają możliwość m.in. posłuchania wykładów wielu wyjątkowych kobiet, które swoją pracą i zaangażowaniem odmieniają oblicze onkologii.

Poruszana jest tematyka raka piersi oraz nowotworów ginekologicznych, innowacji w badaniach klinicznych, których w NIO prowadzonych jest ponad 600, ale też markerów nowotworowych i zasadności ich badania u zdrowych osób. W programie są również wykłady poświęcone innowacjom, zdrowiu psychicznemu kadr medycznych, zabezpieczeniu płodności u osób chorych onkologicznie czy potrzebom pacjentów transpłciowych, a także wykłady z zakresu historii medycyny, w tym chorób onkologicznych w starożytnym Egipcie.

Goście specjalni, przedstawiciele Komitetu Młodych Onkologów ESMO, tacy jak Myrto Moutafi ze Szpitala Uniwersyteckiego Attikon w Atenach (Grecja) oraz Elene Mariamidze z Research Institute of Clinical Medicine (Todua Clinic) w Tbilisi (Gruzja), dzielą się doświadczeniami z międzynarodowej perspektywy.

„Organizując te wydarzenia stawiamy sobie dwa cele: po pierwsze chcemy, by studenci medycyny i lekarze stażyści poznawali nowoczesną onkologię, która w ostatnich latach przeszła rewolucję, a po drugie chcemy pokazywać studentom medycyny, że jest to kierunek, który warto wybierać, ponieważ dzięki nowoczesnym terapiom mamy ratunek dla pacjentów, którym wcześniej nie można było pomóc” – podkreśliła rzeczniczka NIO.

Przypomniała, że to bardzo ważne zadanie, ponieważ w Polsce brakuje ok. 500 onkologów; w 2023 r. na specjalizację zgłosiło się niespełna 70 chętnych.

Polska Agencja Prasowa jest jednym z patronów medialnych konferencji.(PAP)

jjj/ bar/ amac/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera