Dzięki kropkom kwantowym z duriana ryż lepiej rośnie na słonej glebie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Chińscy naukowcy pokryli sadzonki ryżu węglowymi kropkami kwantowymi ze skórek owoców duriana, dzięki czemu lepiej rosły one na słonej glebie - informuje pismo „ACS Nano”.

Ekstremalne warunki pogodowe i powodowane przez człowieka zanieczyszczenia zwiększyły zawartość soli w niektórych glebach, co jest poważnym problemem w przypadku upraw wrażliwych na sól, takich jak ryż.

Aby zwiększyć odporność roślin na stres związany z zasoleniem gleby można by wykorzystać nowoczesną metodę edycji genów. Jest ona jednak kosztowna, a niektórzy ludzie obawiają się o skutki zdrowotne i bezpieczeństwo genetycznie modyfikowanej żywności. Jedną z potencjalnych alternatyw dla modyfikacji genetycznej jest pokrywanie liści roślin nanocząsteczkami (kropkami) węglowymi, które przeciwdziałają stresowi oksydacyjnemu, naśladując antyoksydacyjne enzymy rośliny.

Naukowcy z Anhui Agricultural University oraz Hunan Agricultural University (Chiny) wykazali, że pokrywanie sadzonek ryżu kropkami węglowymi z domieszką tlenku magnezu zwiększa ich aktywność antyoksydacyjną i poprawia fotosyntezę, zmniejszając stres wywołany przez słoną glebę.

Kropki węglowe to kuliste nanocząsteczki o rozmiarze poniżej 10 nanometrów (miliardowych części milimetra). Ich szczególne właściwości to między innymi nietoksyczność, rozpuszczalność w wodzie oraz właściwości przeciwutleniające. Kropki węglowe można uzyskać z odpadowej biomasy, na przykład metodą hydrotermalną, poprzez mieszanie biomasy z rozpuszczalnikiem i ogrzewanie w autoklawie. W ten właśnie sposób, poprzez nagrzewanie w autoklawie w temperaturze 200 stopni Celsjusza przez 6 godzin, wytworzyli swoje kropki chińscy naukowcy, używając jako biomasy kolczastych skórek cenionego w Azji owocu - duriana. Setki tysięcy ton niejadalnych skórek, które stanowią od 70 do 85 proc. masy owocu, to kłopotliwy odpad.

Autorzy dodali do kropek węglowych pochodzących z durianu magnez — pierwiastek niezbędny do wzrostu roślin — a następnie spryskali nimi sadzonki ryżu posadzone na glebach niezasolonych i słonych.

Jak się okazało, sadzonki potraktowane kropkami węglowymi zawierały niższy poziom reaktywnych form tlenu (ROS) i rosły lepiej na glebach słonych niż sadzonki, których nie pokryto kropkami węglowymi, zawierały też więcej chlorofilu i karotenoidów. Ponadto "nakrapiane" sadzonki uaktywniły geny obronne i odpowiedzialne za fotosyntezę które nie były aktywowane w siewkach nie poddanych działaniu kropek węglowych. Autorzy publikacji (DOI: 10.1021/acsnano.4c09001) ostrzegają, że potrzeba więcej informacji, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób kropki wyzwalają zaobserwowane zmiany komórkowe i genetyczne; potrzeba również więcej informacji na temat wpływu tak potraktowanych roślin na środowisko oraz ludzi i zwierzęta, które je spożywają. Jednak badanie stwierdza, że kropki węglowe stanowią potencjalną strategię zwiększania tolerancji roślin na sól.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera