Śląskie/ Od poniedziałku Tydzień Człowieka – przedostatni tydzień tematyczny Europejskiego Miasta Nauki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W poniedziałek rozpoczął się Tydzień Człowieka - przedostatni, 49. tydzień tematyczny w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Blisko 40 wydarzeń tego tygodnia jest dedykowanych ludzkiej naturze, miejscu człowieka w społeczeństwie i wyzwaniom współczesności – od technologii po ekologię.

"Wydarzenia w ramach 50 tygodni tematycznych, związane z przyznaniem tytułu Europejskiego Miasta Nauki, którym Katowice szczycą się w 2024 r. powoli dobiegają końca. Wystartowaliśmy z przedostatnim już tygodniem, który dotyczy człowieka, a więc tego, na czym nauka w swojej istocie się ogniskuje" - podkreślił prezydent Katowic Marcin Krupa, cytowany w komunikacie.

W programie Tygodnia Człowieka znalazły się różnorodne wydarzenia. Wernisaże i koncerty maja celebrować piękno ludzkiej wrażliwości oraz bogactwo kulturowe. Pokazy filmowe opowiadają o bohaterach przeszłości i teraźniejszości, ukazując złożoność ludzkich doświadczeń. Panele dyskusyjne i warsztaty, prowadzone przez naukowców, filozofów, artystów i ekspertów z różnych dziedzin, pozwolą na pogłębioną refleksję nad wyzwaniami technologicznymi, ekologicznymi i społecznymi. Wydarzenia te stwarzają przestrzeń do dialogu – zarówno między uczestnikami, jak i przedstawicielami różnych dziedzin wiedzy.

"Zaplanowane wydarzenia mają nam pozwolić na wszechstronną analizę ludzkiej natury. Pozwolą nam na ocenę, gdzie jako ludzkość jesteśmy dzisiaj i gdzie jutro będzie znajdowało się miejsce człowieka w społeczeństwie, zwłaszcza w obliczu szybko rozwijających się technologii. Chcemy, by jako całość, ten tydzień stanowił platformę do dialogu na temat wieloznaczności ludzkiej egzystencji" – wyjaśnił prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, a także kurator tygodnia dr hab. Robert Wolny.

Temat relacji człowieka z technologią pojawia się w wielu punktach programu – uczestnicy będą mieli okazję zgłębić kwestie odpowiedzialnego wykorzystania sztucznej inteligencji, automatyzacji czy wirtualnej rzeczywistości. To przestrzeń do rozmowy o tym, jak postęp technologiczny może wspierać człowieka, jednocześnie chroniąc fundamentalne wartości.

Podczas tygodnia nie zabraknie refleksji nad wpływem człowieka na środowisko naturalne. Konsumpcjonizm, zmiany klimatyczne i nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych to tematy, które zostaną omówione podczas warsztatów i wykładów poświęconych ekologii. Wydarzenia te mają na celu zwiększenie świadomości uczestników i inspirowanie ich do wprowadzania drobnych, ale istotnych zmian w codziennych nawykach.

Organizatorzy podkreślają, że Tydzień Człowieka to również chwila, by zatrzymać się nad tym, co najbardziej ludzkie – emocje, doświadczenia i zdolność do tworzenia więzi. Koncerty, pokazy filmowe i wystawy zapraszają do celebracji różnorodności ludzkiego talentu i wrażliwości, a także do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, co nadaje naszemu życiu wartość.

Szczegółowy program Tygodnia Człowieka dostępny jest na stronie: miastonauki.pl/tydzien-czlowieka

Katowice zostało pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Wcześniej miano to nosiły m.in. Barcelona, Monachium, Manchester i Kopenhaga.

Cykl tygodni tematycznych otworzył w styczniu Tydzień Zimna, a kolejne tygodnie dotyczyły skarbów, rysunków, sztucznej inteligencji, gór czy miłości. Za każdy z tygodni odpowiedzialna jest jedna z uczelni konsorcjum, która zapewnia program wydarzeń naukowych, popularnonaukowych, kulturalnych, społecznych i rozrywkowych.

Decyzja o przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki zapadła pod koniec 2021 r. W grudniu tego samego roku została podpisana umowa Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki, której sygnatariuszami są: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach jako lider Konsorcjum i Miasto Katowice – strategiczny partner Konsorcjum.(PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Koji Murata, twórca drewnianego satelity, z wykładem na seminarium CBK PAN

  • fot. materiały prasowe

    Pokaz "2001: Odysei kosmicznej" z komentarzem naukowym - we wtorek w Krakowie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera