Koalicja dla Psychoterapii - by głos nauki w sprawie zdrowia psychicznego stał się słyszalny

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Uniwersytety: Jagielloński, SWPS, Warszawski oraz Instytut Psychologii PAN podpisały porozumienie, na mocy którego powołały Koalicję dla Psychoterapii. Sygnatariusze m.in. zwracają uwagę na znaczenie psychoterapii opartej na wynikach badań naukowych.

Celem porozumienia jest włączenie głosu środowiska akademickiego w tworzenie polityki zdrowotnej w obszarze zdrowia psychicznego. O powstaniu koalicji poinformowano w grudniu w komunikacie na stronie IP PAN. List intencyjny w sprawie zawarcia porozumienia Koalicja dla Psychoterapii podpisali rektorzy USWPS prof. Roman Cieślak, UJ - prof. Piotr Jedynak, UW - prof. Alojzy Z. Nowak oraz dyrektor IP PAN prof. Robert Balas.

“Jako osoby reprezentujące uczelnie i jednostki naukowe, które są społecznie odpowiedzialne i odpowiadają na wyzwania i potrzeby otoczenia, z niepokojem obserwujemy narastający kryzys zdrowia psychicznego dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Chcemy temu cywilizacyjnemu kryzysowi aktywnie przeciwdziałać. Robimy to poprzez kształcenie przyszłych psychoterapeutów i psychoterapeutek oraz prowadzenie badań naukowych, których wyniki powinny być wykorzystywane przy projektowaniu i wdrażaniu oddziaływań psychologicznych. Kierując się naszą misją i odpowiedzialnością, widzimy potrzebę włączenia głosu środowiska akademickiego w tworzenie polityki zdrowotnej w obszarze zdrowia psychicznego. Systemowe rozwiązania legislacyjne, aby były skuteczne i dobre dla pacjentów i klientów, powinny być oparte na eksperckiej wiedzy, popartej wynikami badań naukowych” - podkreślają sygnatariusze porozumienia.

Uniwersytet SWPS, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski i Instytut Psychologii PAN są aktywne w obszarze prowadzenia badań naukowych i edukacji dotyczących psychoterapii. W ostatniej ewaluacji jakości działalności naukowej w dyscyplinie psychologia przyznano im najwyższą kategorię naukową (A+). Na uniwersytetach i w instytucie pracują osoby reprezentujące różne szkoły psychoterapeutyczne. Jednak - jak podkreślono w komunikacie - łączy ich wspólne przekonanie o potrzebie promowania i rozwijania takich interwencji psychologicznych i sposobów prowadzenia psychoterapii, których skuteczność poparta jest wynikami badań naukowych.

W ramach podpisanego “Porozumienia o współpracy w obszarze promowania interwencji psychologicznych i sposobów prowadzenia psychoterapii opartych na dowodach naukowych” o nazwie Koalicja dla Psychoterapii naukowcy i naukowczynie z USWPS, UJ, UW oraz IP PAN stworzyli kilkuosobowy zespół roboczy, który będzie realizował założenia porozumienia. Jego celem jest m.in. dzielenie się ekspertyzami i służenie konsultacjami osobom i instytucjom zaangażowanym w tworzenie i realizację polityki zdrowotnej w obszarze zdrowia psychicznego, a także rozpowszechnianie wiedzy o procedurach badania skuteczności psychoterapii, propagowanie metod prowadzenia psychoterapii, których skuteczność została udowodniona w wysokiej jakości badaniach naukowych oraz promowanie współpracy pomiędzy badaczami i psychoterapeutami, mającej na celu naukową weryfikację sposobów prowadzenia terapii.

"Zdrowie psychiczne oraz jego ochrona i leczenie są niezwykle ważne dla zachowania odpowiedniej jakości życia. Obecnie trwa debata dotycząca psychoterapii - jej form, uregulowań zawodu terapeuty, form szkolenia psychoterapeutów. Wyniki badań naukowych powinny mieć kluczowe miejsce w tej dyskusji – mówi prof. Jarosław Michałowski z Uniwersytetu SWPS, obecny przewodniczący Zespołu Roboczego działającego w ramach porozumienia.

“Wierzymy, że włączenie głosu środowiska akademickiego reprezentowanego przez porozumienie Koalicja dla Psychoterapii w tworzenie rozwiązań legislacyjnych, a także w działania promujące interwencje terapeutyczne oparte na badaniach naukowych, przyczyni się do poprawy efektywności i skuteczności działań publicznych na rzecz ochrony zdrowia psychicznego i poprawy jakości życia obywateli” - napisali w liście intencyjnym w sprawie porozumienia jego sygnatariusze.

Szczegóły porozumienia na stronie IP PAN.  (PAP)

Nauka w Polsce

lt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psycholog: Blue Monday to mit, nie ma poparcia w badaniach naukowych

  • Fot. Adobe Stock

    Wódka a moralność: po alkoholu spadają opory, żeby krzywdzić lub "brukać świętości"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera