Toruń/ Znana archeolog Lidia Grzeszkiewicz-Kotlewska spoczęła na cmentarzu św. Jerzego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Znana toruńska archeolog, znawczyni podziemnego Torunia, spoczęła w sobotę na cmentarzu św. Jerzego. To ona odkryła w czasie swoich badań m.in. pierwsze założenia kościoła św. Janów, trzynastowieczne założenia kościoła WNMP czy relikty Nieszawy. Zmarła tydzień temu w wieku 65 lat.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od mszy św. w katedrze św. Janów. To świątynia, której Grzeszkiewicz-Kotlewska poświęciła wiele lat zawodowego życia. To ona odkryła w latach 90. XX wieku pierwsze założenia katedry z XIII wieku. Jej zespół odnalazł także dwa trzynastowieczne założenia franciszkańskiego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Grzeszkiewicz-Kotlewska w środowisku od lat uważana była za jedną z największych znawczyń podziemnego Torunia. To dzięki jej badaniom odkryto także ruiny dominikańskiego kościoła św. Mikołaja, a także relikty Nieszawy i części mieszkalnej Zamku Dybowskiego, XV-wiecznego zamku zbudowanego na polecenie króla Władysława Jagiełły na lewym brzegu Wisły.

Archeolog prowadziła także badania na Rynku Nowomiejskim, gdzie odkryła sukiennice, a także nieznaną wcześniej bramę, którą przez most i Bramę Kotlarską można było udać się na teren Starego Miasta.

Badaczka podziemnego miasta zmarła 27 grudnia w wieku 65 lat. Spoczęła na zabytkowym toruńskim cmentarzu św. Jerzego. (PAP)

twi/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    7 stycznia rozstrzygnięcie plebiscytu Uniwersytetu Warszawskiego na słowo roku 2024

  • Wilno, Litwa, 06.01.2025. Królewskie regalia zaprezentowane podczas konferencji prasowej w Muzeum Dziedzictwa Sakralnego w Wilnie. PAP/Valdemar Doveiko

    W krypcie katedry wileńskiej znaleziono ukryte insygnia grobowe władców Litwy i Polski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera