Prof. Koji Murata, twórca drewnianego satelity, z wykładem na seminarium CBK PAN

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prof. Koji Murata z Uniwersytetu w Kioto, autor LignoSata - pierwszego drewnianego satelity, wygłosi we wtorek wykład otwarty w ramach Seminariów Inżynierskich Centrum Badań Kosmicznych PAN. Spotkanie będzie dostępne online.

Na początku listopada ub.r. rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę satelitę o nazwie LignoSat. Satelita został opracowany przez badaczy z Uniwersytetu w Kioto i firmę Sumitomo Forestry. Zbudowano go z wyjątkowo nietypowego jak na warunki kosmiczne materiału - „lignum” to po łacinie drewno. Jak przypomina CBK PAN, satelita jest wielkości dłoni i ma za zadanie zademonstrować kosmiczny potencjał tego odnawialnego surowca. Prof. Koji Murata z Uniwersytetu w Kioto jest szefem projektu The LignoStella Space Wood Project, w wyniku którego powstał LignoSat.

We wtorek 14 stycznia w ramach "Seminariów inżynierskich CBK PAN" profesor wygłosi referat pt. "Space wood engineering: Can wood be used in outer space?". Spotkanie rozpocznie się o g. 12. Link do transmisji tutaj. 

Seminaria inżynierskie CBK PAN to inicjatywa, która rozpoczęła się w maju ub.r. Słuchacze seminariów mogą się dowiedzieć m.in. tego, czym jest inżynieria kosmiczna i czym różni się od tej dostosowanej do warunków ziemskich oraz z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się ludzie projektujący misje kosmiczne.

"Inżynieria kosmiczna jest bardzo wymagającą nauką. Wymaga ogromnej kreatywności opartej na solidnej wiedzy. Wymaga też uczenia się na cudzych błędach i inspirowania się nie tylko sukcesami, ale też porażkami. Tworząc cykl Otwartych Seminariów Inżynierskich CBK PAN zależało nam połączeniu osób o ugruntowanej renomie i doświadczeniu z pokoleniem, które dopiero rozpoczyna swoją kosmiczną przygodę" – mówił w maju dr Tomasz Zawistowski, z-ca dyrektora CBK PAN ds. rozwoju technologii.

Wśród gości zaproszonych do poprowadzenia seminariów były wybitne postaci polskiej i światowej nauki kosmicznej, m.in.: Sandra Irish z NASA’s Goddard Space Flight Center, pracująca przy Teleskopie Kosmicznym Jamesa Webba; kierownik biura ds. pogody kosmicznej Europejskiej Agencji Kosmicznej Juha-Pekka Luntama; dr Janusz Pętkowski z Massachusetts Institute of Technology i dr Paweł Lejba kierujący Obserwatorium Astrogeodynamicznym CBK PAN w Borówcu pod Poznaniem.

Centrum Badań Kosmicznych PAN jest najstarszym i największym polskim instytutem naukowo-inżynieryjnym. Patronat honorowy nad Otwartymi Seminariami Inżynierskimi CBK PAN objęła Polska Agencja Kosmiczna.(PAP)

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe AGH

    Kraków/ Satelita skonstruowany przez studentów AGH we wtorek zostanie wyniesiony na orbitę

  • Fot. Adobe Stock

    Creotech Instruments ma umowę z Europejską Agencją Kosmiczną

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera