
Przez większość niedzieli załoga Ax-4 z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim przygotowywała się do powrotu na Ziemię - poinformowała Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Priorytetowe cele misji naukowo-technicznej IGNIS zostały wykonane w 100 proc.
Niedziela była ostatnim „pełnym” dniem Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - zaznaczyła POLSA.
Jak czytamy w najnowszym raporcie Polskiej Agencji Kosmicznej, w ciągu ostatnich dwóch tygodni ok. 132 godzin poświęcono na realizację celów ESA, w dużej mierze w ramach polskiej misji IGNIS. Zaznaczono, że biorąc pod uwagę również czas załogi Ekspedycji 73, było to łącznie około 145 godzin.
Uznański-Wiśniewski poświęcił na realizację tych celów 95 godzin, w tym na 12 polskich eksperymentów (1 eksperyment polski - z puli 13 - jest realizowany głównie na Ziemi, czyli jego przeprowadzenie nie wymagało angażowania czasu polskiego astronauty na ISS) i cztery eksperymenty ESA. Prowadził też działania edukacyjne i komunikacyjne. Również reszta załogi pracowała nad polskimi eksperymentami.
Polski astronauta poświęcił również około 5,5 godz. na realizację eksperymentów węgierskich oraz 4,5 godzin na zadania Axiom Communications. Łącznie, w ciągu dwóch tygodni, polski astronauta realizował wszystkie zaplanowane działania przez 105 godzin, w tym 62,4 proc. tego czasu zajęły prace nad programem technologiczno-naukowym.
POLSA powiadomiła, że o godzinie 15.55 CEST rozpoczęła się ceremonia pożegnalna załogi Ax-4 na pokładzie ISS. Uznański-Wiśniewski wyraził nadzieję, że polska technologia testowana na ISS zyskała na rozpoznawalności i będzie wykorzystywana w przyszłości. Podkreślił też, że misja IGNIS jest dopiero początkiem, a dużą jej częścią była praca wykonana przez osoby na Ziemi. Ceremonia była zarazem oficjalnym zakończeniem misji Ax-4 na ISS.
„Trzymamy kciuki za szczęśliwy powrót załogi Ax-4 na Ziemię!” - napisała POLSA w raporcie.
Główny wykonawca misji, firma Axiom Space, zapowiedziała, że w poniedziałek o godz. 15 czasu środkowego (22 w Polsce) w telewizji CNN International odbędzie się emisja wywiadu z załogą Ax-4. Astronauci będą opowiadać o swoich doświadczeniach i osiągnięciach w czasie misji.
Tego dnia ma rozpocząć się powrót astronautów na Ziemię. Ok. godz. 10.55 ma nastąpić zamknięcie włazu, a dwie godziny później, ok. 13.05, statek Dragon Grace ma odłączyć się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Kapsuła będzie krążyć wokół Ziemi, a następnie wejdzie w atmosferę naszej planety i zostanie zwodowana w Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii.
Następnie Uznański-Wiśniewski poleci do Kolonii w Niemczech, gdzie znajduje się siedziba Europejskiego Centrum Astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Trafi do ośrodka Niemieckiego Centrum Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (DLR) „Envihab”. Zespół medycyny kosmicznej ESA będzie monitorował jego stan zdrowia i kondycję podczas powrotu do ziemskiej grawitacji. (PAP)
ndz/ san/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.