Noc Biologów w piątek w Uniwersytecie Śląskim

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Woda to życie! - to hasło tegorocznej, VII edycji Ogólnopolskiej Nocy Biologów w Katowicach, organizowanej w piątek na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Udział w warsztatach, wykładach i zajęciach zadeklarowało już ok. 1500 osób.

„Ta edycja jest pomyślana jako pierwsze wydarzenie w ramach Dni Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, które mają być z kolei częścią obchodów 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego” – powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach dr Marek Kaczmarzyk z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.

„Dla biologa woda to najważniejsza substancja we wszechświecie. Będziemy się nią zajmować od skali mikro, od fizjologii, od wymiaru wewnątrzkomórkowego do ekosystemowego, bo woda stanowi fundament życia jako takiego” – dodał.

Wśród zaplanowanych zajęć są m.in. badania genomu roślin i zwierząt, izolowanie DNA, wykonywanie reakcji polimeryzacji DNA. Dla młodszych uczestników przygotowano konkursy, zabawy i quizy. Będzie można się przekonać, ile wody potrafią wypić mchy i ile mogą wytrzymać zboża bez wody, poznać możliwości wykorzystania barwników roślinnych rozpuszczalnych w wodzie, odkryć roślinne akwedukty. W budynku przy ul. Jagiellońskiej uruchomiona zostanie BIOkawiarenka, gdzie będzie można porozmawiać z naukowcami.

"To jedyna noc w roku, kiedy zwykły człowiek z ulicy może wejść do laboratorium, zobaczyć sprzęt wart wielokrotnie więcej niż jego budżet domowy, popracować na nim, zobaczyć, czym naukowcy zajmują się na co dzień i wyjść z nowymi doświadczeniami" - podkreślił mgr Krzysztof Chyżak z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ. (PAP)

autor: Anna Gumułka

lun/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 18.09.2013. Siedziba Szkoły Głównej Handlowej w Alejach Niepodległości 162 w Warszawie. (rp/awol) PAP/Radek Pietruszka

    Naukowcy z SGH opracowali Indeks Cyfryzacji Przedsiębiorstw (ICP)

  • Fot. Adobe Stock

    Polski astronauta zrealizuje na ISS badanie psychologiczne przygotowane przez Uniwersytet Śląski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera