Na zimę nie wszystkie zimorodki opuszczają Drawieński Park Narodowy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prowadzony w Drawieńskim Parku Narodowym monitoring populacji zimorodka wskazuje, że cześć tych ptaków spędza tam zimę. W lutym ornitolodzy na 18-kilometrowym odcinku Drawy zaobserwowali cztery osobniki, co jest bardzo dobrym wynikiem – poinformował Drawieński Park Narodowy (DPN).

Zimowy monitoring zimorodków jest prowadzony w DPN od dwóch lat. Koordynatorem badań jest ornitolog Roman Kucharski.

Liczenie zawsze jest prowadzone w okresie najmniej korzystnym dla ptaków, kiedy temperatura spada znacząco poniżej 0 st. Celsjusza, a utrzymujące się dłużej zlodzenie akwenów uniemożliwia im zdobywanie pokarmu. Wówczas ptaki mogą ginąć z głodu lub z wychłodzenia.

„Dlatego stwierdzenie czterech osobników jest dla nas bardzo zadowalające. Prawdopodobnie widziane przez nas zimorodki były dorosłymi ptakami, które zaryzykowały pozostanie na zimę nad Drawą. Tym sposobem, mają szansę pierwsze zająć terytoria lęgowe i wyprowadzić lęgi" - powiedziała Joanna Sanocka-Bielatko z DPN.

Teraz przyrodnicy czekają na wiosnę i powrót innych zimorodków. "Wraz z początkiem maja, zaczniemy zbierać dane dotyczące tegorocznej populacji lęgowej zimorodka w naszym Parku” – dodała Sanocka-Bielatko.

Lęgi zimorodków najczęściej rozpoczynają się na przełomie marca i kwietnia. „W tym newralgicznym dla nich okresie staramy się zagwarantować im jak największy spokój i dlatego na kontrole stanowisk wyruszamy dopiero w późniejszym okresie” – powiedział Roman Kucharski.

Ostatnie zimy są znacznie cieplejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu, a Drawa i jej dopływy nie są skute lodem. To zapewne może skłaniać zimorodki do rezygnacji z dalekich podróży.

Drawa jest jedną z rzek o największych zagęszczeniach populacji lęgowej zimorodka. Badania tych ptaków są tam prowadzone od 2011 roku i wchodzą w zakres monitoringu populacji zimorodka na terenie Pomorza prowadzonego przez Romana Kucharskiego od 1993 r. W latach 2011-2017 w samym DPN zaobrączkowano ponad 700 młodych zimorodków.

Liczebność krajowej populacji szacuje się na 2500 - 6000 par lęgowych. Gatunek ten cechuje wysoka śmiertelność młodych ptaków. Z obserwacji ornitologów wynika, że zaledwie 20 proc. młodych zimorodków jest w stanie przetrać pierwszy rok życia. Ptaki te żyją zaledwie do 4-5 lat, ale nawet osobniki starsze niż 3 lata spotyka się stosunkowo rzadko.

Polskie zimorodki z reguły spędzają zimę w nieco cieplejszych niż Polska rejonach Europy. Ich obecność notowano na zimowiskach w Anglii, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, na Węgrzech, Włoszech, Chorwacji, Holandii, Czechach i Niemczech.

Zimorodek (Alcedo atthis) wielkością zbliżony jest do szpaka. Należy do najpiękniejszych ptaków występujących w Polsce. Soczyste barwy piór zimorodka sprawiają, że wyróżnia się tle innych skrzydlatych gatunków i przypomina raczej egzotyczne ptaki niż te zazwyczaj występujące w naszej strefie klimatycznej. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Poznań/ Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w projekcie tworzenia europejskiej bazy danych genetycznych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera