Doktorat honoris causa UMW dla prof. Marka Woźniewskiego

Źródło: Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Źródło: Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Profesor fizjoterapii, rehabilitacji onkologicznej i chirurgicznej, działacz rzecz walki z kalectwem Marek Woźniewski, na co dzień związany z Akademią Wychowania Fizycznego, dołączył do grona doktorów honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

"Nasza współpraca dydaktyczna i naukowa z prof. Markiem Woźniewskim sięga lat 80-tych i jest z powodzeniem kontynuowana. Profesor Woźniewski doskonalił wiedzę i umiejętności naszych studentów na kierunku fizjoterapia" - wyjaśnia rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Marek Ziętek.

Aktywność fizyczna jest niezbędna w zapobieganiu i leczeniu chorób cywilizacyjnych - to motto pracy naukowej prof. Woźniewskiego. Profesor pracuje na rzecz pacjentów z przewlekłymi chorobami narządów wewnętrznych, po zabiegach operacyjnych oraz leczonych z powodu nowotworów złośliwych. Zajmuje się też rehabilitacją osób z niepełnosprawnościami.

Jego referaty na międzynarodowych i krajowych konferencjach dotyczą m.in. rehabilitacji w onkologii i chirurgii, zabiera głos na zjazdach naukowych poświęconych zakrzepicy. Dotąd opublikował ok. 150 prac i 10 podręczników. Jest promotorem ponad 30 przewodów doktorskich, kieruje 7 grantami promotorskimi i 3 własnymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Był dwukrotnie dziekanem Wydziału Fizjoterapii (wcześniej Rehabilitacji Ruchowej) i prorektorem AWF. W latach 1978-1993 uczył studentów fizjoterapii w Katedrze i Klinice Chirurgii Przewodu Pokarmowego UMW.

Prof. Woźniewski kieruje Fundacją Rehabilitacji Dzieci "Promyk Słońca". Działa m.in. w Polskim Towarzystwie Walki z Kalectwem, które przyznało mu dyplom uznania. Otrzymał też Honorowy Medal im. Prof. Wiktora Degi za wkład wniesiony w rozwój rehabilitacji osób niepełnosprawnych na Ziemi Dolnośląskiej. Do 2015 roku przewodniczył Komitetowi Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN. Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Woźniewskiemu towarzyszyło uroczystości promocji doktorskich. 13 marca dyplomy odebrało 12 doktorów habilitowanych związanych z Wydziałem Lekarskim, Lekarsko-Stomatologicznym oraz Lekarskim Kształcenia Podyplomowego oraz 75 doktorów ze wszystkich wydziałów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

  • Siedziba główna Open AI w San Francisco, Kalifornia (USA) - widok z okna. EPA/JOHN G. MABANGLO

    Polak głównym naukowcem w OpenAI

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera