Archeolodzy badają pozostałości najstarszego domostwa na Islandii

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Archeolodzy rozpoczęli na Islandii badania pozostałości domostwa z VIII wieku, które może być najstarszym śladem osadnictwa na wyspie – informuje serwis internetowy Iceland Review.

Pierwsze w tym roku prace wykopaliskowe na Islandii rozpoczęły się w poniedziałek na stanowisku w miejscowości Hafnir na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej części wyspy, gdzie prowadzone są z przerwami od 2003 roku badania śladów osadnictwa z późnej epoki żelaza.

W ubiegłym roku naukowcy odnaleźli pozostałości domostwa sprzed ok. 800 lat, na obszarze nazwanym Vogur.

Jak poinformował archeolog Bjarni F. Einarsson, badania metodą węgla aktywnego próbek pobranych ze stanowiska wykazały, że odkryta chata pochodzi z okresu 770-880 r. n.e.

Najstarsze ślady osadnictwa odkryte wcześniej na Islandii pochodzą z 847 r. n.e., więc nowe odkrycie wzbudziło zrozumiałe zainteresowanie naukowców.

W trakcie bieżących wykopalisk archeolodzy zakończą badania pozostałości odkrytego domostwa oraz przeszukają najbliższą okolicę w nadziei na odnalezienie innych śladów osadnictwa z tego samego okresu. (PAP)

jot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Etiopia/ W 2024 roku na mpox zachorowało w Afryce blisko 54 tys. osób, zmarło ponad 1,1 tys.

  • Smog w mieście Lahaur (ang. Lahore), Pakistan, 16.11.2024. EPA/A. HUSSAIN. Dostawca: PAP/EPA

    Pakistan/ Szkoły w Pendżabie zamknięte z powodu smogu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera