Doktoranci z UG usprawniają hodowlę mikroalg

Źródło: Uniwersytet Gdański
Źródło: Uniwersytet Gdański

Zaprojektowany przez doktorantów z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego fotobioreaktor do hodowli alg będzie kierował się w stronę słońca jak słonecznik. Wynalazek zwyciężył w konkursie posterowym w międzynarodowej konferencji Bioconnect 2012 w Poznaniu.

Urządzenie opracowane przez Natalię Kujawską i Szymona Talbierza z UG pozwala na szybki wzrost biomasy mikroalg nie tylko w skali laboratoryjnej, ale również przemysłowej. Mikroalgi mogą być wykorzystane do produkcji m.in. biopaliw, kosmetyków, leków, żywności dla ludzi, pasz dla zwierząt, a nawet utylizacji ścieków przemysłowych i komunalnych oraz utylizacji odpadowego dwutlenku węgla.

Jak w rozmowie z PAP wyjaśnił Szymon Talbierz, fotobioreaktor ma zapewniać algom optymalne warunki do życia i namnażania się. Zwykle jest to płytkie naczynie, które może być wyposażone w czujniki temperatury, pH, stężenia tlenu i dwutlenku węgla.

Wynalazek doktorantów UG składa się m.in. ze szklanego prostopadłościennego naczynia umieszczonego na metalowej ramie. Wyposażony jest w czujnik kąta promieniowania słońca. "Tak jak słonecznik podąża od świtu do zmierzchu za słońcem, tak samo nasz fotobioreaktor może się za słońcem obracać" - tłumaczy młody badacz i dodaje, że dzięki temu hodowane organizmy otrzymują dużo światła.

Talbierz wyjaśnia, że makroalgi to wodorosty, które bez problemu można zobaczyć nad morzem. Tymczasem mikroalgi są organizmami niewielkimi: o wielkości od 2 do kilkudziesięciu mikrometrów (1000 mikrometrów to 1 mm). Mogą żyć w dużych skupiskach i dzięki fotosyntezie mogą przekształcać energię ze słońca. Ich zaletą jest m.in. to, że potrafią w sobie kumulować tłuszcze, które stanowić mogą nawet ponad 50 proc. ich masy. Z takich lipidów można np. produkować biodiesel. Badacz zaznacza, że przy użyciu alg produkuje się biopaliwa, stosowane nawet jako paliwo lotnicze w amerykańskich siłach zbrojnych.

Wynalazek został zgłoszony do ochrony patentowej. Młodzi badacze zbierają środki na budowę funkcjonalnego prototypu. Głosy na ich projekt można oddać w konkursie "Stypendium z wyboru". Informacje o wynalazku można znaleźć pod adresem http://stypendiumzwyboru.absolvent.pl/uczestnicy/mikroalgi-nasza-szansa-na-lepsze-jutro-954

Międzynarodowa konferencja Bioconnect 2012 została zorganizowana w połowie maja w Poznaniu. Jej podstawowym celem było "połączenie dwóch biotechnologicznych światów” biznesu oraz nauki. Elementem każdej konferencji Bioconnect jest promocja młodych naukowców. W związku z tym corocznym elementem konferencji jest sesja posterowa, na której to prezentowane są wyniki prac młodych uczonych. W tegorocznej edycji do konkursu zgłoszono 30 posterów.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    EKG/ Wiceprezes PAN: Polska nie jest potęgą w IT; rodzynki nie świadczą o średniej

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera