Samce modraszki słabiej się starają, gdy przemija uroda samicy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Gdy uroda samic modraszek przemija, słabnie też zainteresowanie związanych z nimi samców, które dłużej przebywają poza gniazdem i słabiej angażują się w opiekę nad młodymi - informują naukowcy w "Frontiers in Zoology".

Naukowcy z Instytutu Etologii Konrada Lorenza we Wiedniu ingerowali w wygląd sikor modrych (Cyanistes caeruleus) - ptaków, które w ciągu całego życia mają z reguły kilku partnerów. Normalnie głowy tych ptaków pokrywają błękitne pióra, dobrze odbijające słoneczne światło, zwłaszcza promienie ultrafioletowe (UV).

Na potrzeby eksperymentu naukowcy odczekali, aż w gniazdach obserwowanych samic wyklują się pisklęta. Później chwytali samice, a ich łebki smarowali olejkiem ze związkiem blokującym promienie UV. Później obserwowali reakcje towarzyszy "przemalowanych" samic. Aby się upewnić, że na ich zachowanie nie wpływa np. zapach olejku, posmarowali również pióra kontrolnej grupy samic. Wykorzystali tym razem sam olej, bez blokera promieni UV. Starali się - jak zapewniają - aby nie zmienić w wyglądzie sikor nic, poza właściwościami piór związanymi z odbijaniem promieni.

Badacze zauważyli, że partnerzy samic, u których zastosowano bloker, zaczęli spędzać więcej czasu poza gniazdem i rzadziej pojawiały się, by karmić pisklęta. "Wyglądało to tak, jakby nie odeszły definitywnie, choć trudno było je przyuważyć w gnieździe" - tłumaczy jeden z autorów badania, cytowany przez AFP Matteo Griggio.

"Odbijanie promieni UV przez pióra na głowie modraszek wyraźnie wpływa na zaangażowanie samca w karmienie piskląt - napisali w "Frontiers in Zoology". - W przypadku, gdy partnerka należała do grupy ptaków +zmatowionych+, samce rzadziej latały po pokarm dla młodych".

Naukowcy zauważają, że wiele powstało już prac na temat samczych wysiłków związanych z przypodobaniem się przeciwnej płci. Ta jest jedną z mniej licznych, które dotyczą reakcji samców na atrakcyjność ptasich dam.

Wyniki eksperymentu pozwalają sądzić, że samice modraszek muszą poświęcać sporo czasu na zabiegi związane z czyszczeniem i pielęgnacją, aby wciąż były atrakcyjne jako partnerki. Ptaki mniej dbające o higienę ryzykują tym, że połysk ich piór zginie pod warstwą kurzu, pyłu lub pasożytów. (PAP)

zan/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera