Uczelnie i instytucje

Politechnika Radomska zmieniła nazwę na Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Politechnika Radomska zmieniła nazwę na Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Ustawę w tej sprawie podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Uczelnia przygotowywała się zmiany nazwy od kilku lat.

Rzeczniczka Politechniki Radomskiej Aneta Mirosz powiedziała PAP we wtorek, że podpisanie ustawy przez prezydenta RP to ukoronowanie wieloletnich starań władz uczelni w dążeniu do tego, by Radom stał się ośrodkiem uniwersyteckim.

Zmiana nazwy Politechniki Radomskiej na Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny oznacza – według rzeczniczki – podniesienie prestiżu uczelni, a także całego miasta Radom.

Mirosz dodała, że nowy rok akademicki radomska uczelnia rozpocznie już pod nową nazwą.

Prezydent Bronisław Komorowski w ub. piątek podpisał ustawę z dnia 27 lipca 2012 r. o nadaniu Politechnice Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego nazwy Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Politechnika Radomska już od kilku lat przygotowywała się do takiej zmiany. W czerwcu ub. roku władze uczelni skierowały w tej sprawie wniosek do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zgodnie z przepisami Prawa o szkolnictwie wyższym, uczelnia może mieć w nazwie słowo „uniwersytet” uzupełnione przymiotnikiem określającym jej profil. Skorzystanie z takiej możliwości wymaga posiadania przez nią sześciu uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym co najmniej czterech uprawnień w zakresie nauk objętych profilem uczelni. Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego spełnia te kryteria.

Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego obchodziła w ub. roku 60-lecie istnienia. Obecnie w ramach uczelni działa osiem wydziałów (m.in. ekonomiczny, mechaniczny, sztuki, transportu i elektrotechniki oraz filologiczno-pedagogiczny). Politechnika Radomska kształci ponad 8 tysięcy studentów.

PAP - Nauka w Polsce

ilp/ abe/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera