WWF apeluje o ochronę delfinów Maui

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Organizacja ekologiczna WWF zachęca do podpisania się pod petycją skierowaną do premiera Nowej Zelandii ws. ratowania najmniejszych i najrzadszych waleni na świecie - delfinów Maui. Jak zaznaczają ekolodzy, na świecie żyje tylko 55 osobników tego gatunku.

Cytowana przez organizację Rebecca Bird z nowozelandzkiego WWF wyjaśniła, drastyczny spadek liczebności delfinów jest spowodowany tzw. przyłowem, czyli zaplątywaniem się waleni w sieci rybackie. "Populacja została zdziesiątkowana, gdy w rybołówstwie zaczęto stosować sieci skrzelowe (...) Delfiny nie są w stanie wykryć cienkich, delikatnych sieci i padają ofiarą przyłowu" - dodała Bird.

Ekolodzy przypomnieli, że w latach 70. u zachodnich wybrzeży nowozelandzkiej Wyspy Północnej żyło ponad 1500 delfinów Maui. Alarmują, że przedstawiciele tego gatunku mogą wyginąć już za 10 lat. Wskazują, że mimo programu ochrony, który realizowany jest od 2008 roku, na części terytorium delfinów dozwolone jest stawianie sieci rybackich. Ekolodzy dodają, że tym zwierzętom zagrażają także zabudowa i umacnianie brzegów morskich, zanieczyszczenie wód oraz wydobywanie piasku.

Rebecca Bird podkreśliła, że delfiny Maui rozmnażają się powoli. "Dlatego śmierć nawet jednego osobnika to poważna strata dla całej populacji" - dodała. Według niej sytuację poprawiłoby wprowadzenie bezpiecznych dla tych waleni metod połowu.

WWF podała, że petycja skierowana do premiera Nowej Zelandii Johna Key\'a jest apelem o zakaz stosowania sieci skrzelowych u zachodnich brzegów Wyspy Północnej, gdzie występują delfiny Maui. "Postulujemy również zaprzestanie wydobycia ropy naftowej, gazu i piasku oraz o utworzenie morskiego korytarza ekologicznego, który połączyłby pofragmentowaną ostoję delfinów" - dodali aktywiści.

Ekolodzy z WWF Polska przypominają także o waleniu żyjącym w Morzu Bałtyckim, któremu także grozi wyginięcie. Chodzi o morświna. Według różnych szacunków obecnie Bałtyk zamieszkuje ok. 100 osobników. Jak powiedział PAP w lipcu rzecznik prasowy WWF Polska Paweł Średziński, "organizacja zainicjowała stworzenie programu ochrony dla tego gatunku". Ekolodzy poinformowali wtedy, że do końca 2012 roku WWF Polska ma zamiar przekazać do Ministerstwa Środowiska rezultaty tych prac.

Ekolodzy poinformowali, że w czwartek 30 sierpnia w Szczecinie odbędzie się międzynarodowa konferencja z udziałem światowych ekspertów na temat ochrony małych waleni. (PAP)

mick/ je/ mag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera