Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej ogłaszają konkurs pod hasłem „Pokaż język!”, na filmy prezentujące lokalne dziedzictwo niematerialne - poinformował PAP rzecznik NID Dariusz Bogacz.
Do tworzenia amatorskich produkcji organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież w wieku 7-19 lat. Najlepsze prace nagrodzone będą kamerami cyfrowymi oraz wydawnictwami związanymi z tematyką zabytków.
„Zasady udziału są proste: uczestnicy mogą dobierać się w maksymalnie 6-osobowe ekipy, a długość utworu nie może przekraczać 5 minut. Zespoły mają do wyboru dwie formy: fabularną, która ma posłużyć do prezentacji lokalnej odmiany polszczyzny oraz dokumentalną, dzięki której zarejestrowane zostaną przykłady dziedzictwa własnej okolicy, takiej jak tradycyjne rzemiosło, sztuka lub zwyczaje” – czytamy w komunikacie NID.
Konkurs ma na celu zachęcenie młodych ludzi do odkrywania języka w lokalnych odmianach, poznawania umiejętności rzemieślniczych i rękodzielniczych, zwyczajów i obrzędów, tańca, muzyki oraz wielu innych elementów dziedzictwa niematerialnego.
Zdaniem organizatorów, przekazywane z pokolenia na pokolenie dziedzictwo niematerialne pełni ważną rolę w budowaniu i podtrzymywaniu tożsamości oraz poczucia własnej wartości grup społecznych, dając im świadomość ciągłości trwania wspólnoty i przynależności do niej. „Jeśli człowiek umie odpowiedzieć sobie na pytania: kim jestem, skąd pochodzę, oraz czuje wsparcie swoich działań w lokalnej wspólnocie, to staje się jednostką silną, pewną siebie, a zarazem otwartą na dialog międzykulturowy. To tylko niektóre z korzyści wynikające z kultywowania lokalnych tradycji. Warto zaszczepiać zainteresowanie tym zagadnieniem już w ludziach młodych” – przekonują inicjatorzy akcji.
Gotowe obrazy należy przesłać na adres Narodowego Instytut Dziedzictwa (ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa) do końca grudnia 2012 roku. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w lutym 2013 roku.
Konkurs odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2012.
Szczegółowe informacje, regulamin i cenne wskazówki znajdują się na stronie: www.edd2012.pl.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.