Mikrokapsułki dla nowoczesnych leków, baterii, elektrod

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W mikrokapsułkach można zamknąć różne związki chemiczne. Czyni je to niezwykle obiecującymi w konstrukcji nowoczesnych baterii polimerowych, elektrod jonoselektywnych czy nośników leków. Procesy mikrokapsułkowania bada Daria Kępińska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, która syntetyzuje mikrometrowej wielkości trójwymiarowe struktury z polimeru przewodzącego – polipirolu.

Celem pracy doktorskiej laureatki programu stypendialnego „Doktoraty dla Mazowsza” jest synteza i eksperymentalna charakterystyka mikrokapsułek z polipirolu. Metodą, która pozwala na otrzymanie tego typu struktur jest synteza szablonowa, która prowadzi do powstania polimerowej repliki.

Jak wyjaśnia Daria Kępińska, mikrokapsułki polimerowe otrzymywane są poprzez chemiczną polimeryzację pirolu wokół kropli rozpuszczalnika organicznego z wykorzystaniem utleniacza. Polimer narasta cienką warstwą na powierzchni kropli, oddzielając w ten sposób wnętrze od wodnego środowiska zewnętrznego. Polimeryzacja chemiczna skutkuje powstaniem trójwymiarowych kapsułek.

Oprócz prac nad wykorzystywaniem mikrokapsułek do transportowania wcześniej związków chemicznych, prowadzone są badania nad nanoczujnikami zawierającymi fluorofor. Jest to substancja o właściwościach sensorycznych, który kontaktując się poprzez ściany kapsułek ze środowiskiem zewnętrznym będzie generował sygnał analityczny.

"Doktoraty dla Mazowsza" to program stypendialno-szkoleniowy dla najlepszych uczestników studiów doktoranckich Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach istotnych dla rozwoju gospodarki regionu. Studiujący na kierunkach matematyczno-przyrodniczych oraz społeczno-ekonomicznych laureaci konkursu otrzymują przez rok stypendia w wysokości do 3000 zł miesięcznie.

Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji UW (COME UW) realizuje już drugą edycję projektu finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania „Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Założeniem projektu jest zwiększenie transferu wiedzy do gospodarki oraz rozwinięcie powiązań sfery badawczo-rozwojowej pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a przedsiębiorcami w województwie mazowieckim.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Specjalista: zanieczyszczenia leków są zagrożeniem dla skuteczności terapii

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: zmienna pogoda sprzyja wzrostowi infekcji dróg oddechowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera