Geolodzy odkryli nowe złoża diamentów w Jakucji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Geolodzy otrzymali potwierdzenie obecności nowych złóż diamentów w Jakucji, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej – podał rosyjski serwis informacyjny RIA-Nowosti.

Tegoroczne prace geologów z Syberii, które zostały przeprowadzone w okresie letnim zakończyły się sukcesem. Naukowcy otrzymali potwierdzenie obecności nowych źródeł diamentów w arktycznych rejonach Jakucji.

Naukowcy, którzy działali we współpracy z koncernem Alrosa, światowym producentem diamentów poinformowali, że odkryte minerały należą do średniego paleozoiku (era paleozoiku rozpoczęła się ok. 570 mln lat temu, a zakończyła ok. 230 mln lat temu). Na razie nie wiadomo jak wielkie są nowoodkryte złoża.

Obecnie Rosja zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem udokumentowanych złóż diamentów. Wydobyciem i produkcją tych kamieni szlachetnych zajmuje się krajowy koncern Alrosa, który poza Jakucją działa także w Permskim Kraju oraz w obwodzie archangielskim.

Ostatnio koncern poinformował o wydobyciu diamentu o masie 158,2 karata, który został wyceniony na ponad 1,5 mln dol. Udział spółki na rynku rosyjskim wynosi około 97 proc., zaś udział w światowej produkcji diamentów wynosi 28 proc.

Szacuje się, że udokumentowane zasoby Alrosy mogą zapewnić utrzymanie dotychczasowego poziomu produkcji kamieni szlachetnych w ciągu najbliższych 25 lat bez obniżenia jakości wydobywanych surowców. (PAP)

iri/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NASA/ Inżynierowie uruchomili zapasowe silniki w 47-letniej sondzie kosmicznej Voyager 1

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: każdego roku 2,7 mln osób zostaje ukąszonych przez jadowite węże; w Afryce brakuje surowicy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera