Krople wody pomogą określić stan mostu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zespół naukowców z Brigham Young University w Utah pod kierownictwem prof. Briana Mazzeo i prof. Spencera Guthrie opracował nową metodę badania stanu struktury mostów i wiaduktów na podstawie oceny echa akustycznego, generowanego przez uderzające w konstrukcje krople wody – poinformował portal BYU.

Metoda nazwana metodą uderzeniowego echa pozwala na wykrycie ukrytych wad, pęknięć i groźnych przesunięć w strukturze mostu, zagrażających jego zniszczeniem lub uszkodzeniem. „Istnieje duża różnica w uderzeniach kropli wody o nienaruszona strukturę i strukturę ulęgającą uszkodzeniu. W ten sposób można wykryć zagrożenie niedostrzegalne gołym okiem” – stwierdził w opisie metody prof. Mazzeo.

Nowa metoda jest stosunkowo tania i pozwala skutecznie wykrywać ukrytą korozję i pęknięcia zmęczeniowe we wszystkich typach konstrukcji mostowych – twierdzą naukowcy. Jest przy tym nowatorska, bowiem nie korzysta ze zwykle stosowanych do generowania echa urządzeń (np. młotów pneumatycznych), które mogą spowodować w newralgicznych obszarach dodatkowe uszkodzenia.

Zasada działania metody echa uderzeniowego ma nacelu wykrywanie szczelin wewnątrz betonowej nawierzchni oraz innych elementów konstrukcji np. filarów.

W standardowej metodzie wykrywającej wady lub zmęczenie konstrukcji, po moście przeciąga się łańcuch i odnotowuje obszary, gdzie wystąpiło głuche echo świadczące o naruszeniu spoistości. Takie badanie trwa jednak długo i wymaga zamknięcia mostu czy wiaduktu. Ponadto pomiar nie zawsze jest precyzyjny i nie do końca umożliwia dokładną lokalizacje zagrożonych obszarów struktury.

Tymczasem metoda opracowana przez naukowców z BYU polega na stworzeniu nad badaną nawierzchnią lokalnie kurtyny wodnej z grubych kropli wody. Na nawierzchni zostają ułożone linie czujników akustycznych, określające, jakie echo wystąpi na skutek padania na powierzchnię kropel wody.

Według prof. Mazzeo analiza wytwarzanego odgłosu pozwala na lokalizację nie tylko obszaru, ale także wielkości zmiany bądź pęknięcia. Samo badanie zajmuje niewiele czasu i nie wymaga całkowitego zamykania mostu lub wiaduktu.

Naukowcy z BYU twierdza iż nową metodę można zastosować także w badaniach kompozytów lotniczych, równie jak beton podatnych na ukryte rozwarstwianie. Obecnie pracują nad dokładniejsza jej wersją umożliwiającą lokalizację głębokości rozwarstwienia bądź pęknięcia. (PAP)

mmej/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera