Od palenia mózg się niszczy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Palenie papierosów pogarsza pamięć, zdolność uczenia się i rozumowania - wynika z badań naukowców z King\'s College w Londynie, opublikowanych na łamach pisma \'Age and Ageing".

Głównym celem badań przeprowadzonych na grupie 8800 osób powyżej 50. roku życia było określenie związków pomiędzy prawdopodobieństwem zawału serca lub udaru a stanem mózgu.

U ochotników przeprowadzano testy sprawności umysłowej - na przykład zdolności do uczenia się nowych słów lub przypominania sobie nazw jak największej liczby zwierząt w ciągu minuty. Testy powtórzono po czterech i po ośmiu latach.

Jak się okazało, zwiększonemu zagrożeniu zawałem i udarem towarzyszył wyraźny spadek sprawności umysłowej, a palący są statystycznie mniej sprawni umysłowo od niepalących. Wyszło przy tym na jaw, że oprócz palenia na mózg niekorzystnie działają także nadciśnienie tętnicze oraz otyłość, jednak ich wpływ jest mniejszy.

Ludzie powinni sobie zdawać sprawę, iż ich styl życia może szkodzić zarówno ciału, jak i umysłowi - zaznaczają autorzy badań. Zalecają typowe środki zaradcze - odpowiednie odżywianie, zachowanie właściwej masy ciała, regularną aktywność fizyczną, pomiary ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu, rzucenie palenia. (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera