Nowa odsłona wystawy o hanzeatyckim Elblągu

W Muzeum Archeologiczno–Historycznym w Elblągu otwarto zmodernizowaną wystawę "Elbląg – życie codzienne w porcie hanzeatyckim". Prezentuje ona zbiory archeologiczne, pochodzące z badań na Starym Mieście – poinformował Tomasz Gliniecki, kierownik Działu Edukacji i Promocji elbląskiego muzeum.

Ekspozycja dostępna jest dla zwiedzających od 24 listopada. Zbiory prezentowane są w tzw. Domu Rektora. Otwarciu wystawy towarzyszy wydanie książki autorstwa Mirosława Marcinkowskiego, Joanny Fonferek i Urszuli Sieńkowskiej, przybliżającej tematykę Elbląga jako miasta portowego. W unowocześnieniu wystawy pomogło wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ekspozycja prezentuje najciekawsze zabytki wydobyte w czasie wykopalisk w rejonie Starego Miasta w Elblągu. Wystawa ma przekonać przybyłych do tego, jak ważnym miastem i portem było to miejsce w odległych czasach.

"Wiele sezonów badań archeologicznych na terenie przeznaczonym stopniowo pod odbudowę elbląskiej dzielnicy staromiejskiej, zaowocowało zbiorami zabytkowych przedmiotów, których zarówno ilość, jak i specyfika czynią z Elbląga miejsce wyjątkowe z punktu widzenia badania historii" – informuje Gliniecki.

Do najciekawszych artefaktów na wystawie należy zaliczyć dawne instrumenty muzyczne i średniowieczne okulary.

"Przez ostatnie lata wystawa archeologicznych plonów działań badaczy na Starym Mieście, pokazywana była w salach budynku gimnazjum. W tym roku ekspozycja została przearanżowana i przeniesiona do innych pomieszczeń, gdzie zastosowano nowe pomysły i rozwiązania. Prace prowadzone były pod kierownictwem dr Mirosława Marcinkowskiego" – dodaje muzealnik.

O istotnym znaczeniu Elbląga już w okresie średniowiecza pisaliśmy w Nauce w Poolsce w zeszłym roku: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,382181,powstala-synteza-na-temat-poczatkow-elblaga.html

Do końca XIV wieku Elbląg był jednym z najważniejszych ośrodków w rejonie północno-wschodniej Europy.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 31.03.2025. Znaleziony w bryle gliny oderwanej od klifu na wybrzeżu Bałtyku sztylet z wczesnej epoki żelaza prezentowany w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, 31 bm. Bogato zdobiony sztylet pochodzi prawdopodobnie sprzed ok. 2800 lat, z okresu halsztackiego. Zabytek został odnaleziony przez członków Stowarzyszenia na rzecz ratowania zabytków im. Św. Korduli. PAP/Marcin Bielecki

    Zachodniopomorskie/ Wstępne badania sztyletu znalezionego na plaży potwierdziły jego historyczność

  • Pelplin, 28.03.2025. Pelplińska Biblia Gutenberga na ekspozycji stałej „Wokół Pelplińskiej Biblii Gutenberga”, 28 bm. w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Jest to jedyna Biblia Gutenberga w Polsce i jedna z nielicznych, której oba tomy przetrwały w oryginalnych, integralnych oprawach z XV wieku. Po zakończonej konserwacji będzie prezentowana na wystawie stałej, a nie okazjonalnie jak do tej pory. PAP/Andrzej Jackowski

    Prof. J. Raczkowski: po badaniach nad Biblią Gutenberga wiemy o niej prawie wszystko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera