Boże Narodzenie w najstarszych źródłach – wykład w IA UW

Wykład specjalny z cyklu „Cała Wstecz!...bo przeszłość ma przyszłość!” odbędzie się 14 grudnia w Instytucie Archeologii UW. Świąteczne spotkanie przybliży tematykę przedstawień Bożego Narodzenia od najwcześniejszych czasów.

"Już niedługo święta Bożego Narodzenia, witryny sklepowe zapełniają się świątecznymi dekoracjami, a w kościołach za dwa tygodnie pojawią się szopki. Kiedy jednak czytamy słowa Ewangelii, okazuje się, że wydarzenie, jakim są narodziny Chrystusa, opisane jest bardzo lakonicznie i pobieżnie. Dlaczego zatem Boże Narodzenie przedstawia się w taki, a nie inny sposób? Jak wyglądały pierwsze przedstawienia narodzin Jezusa? Skąd wzięło się tyle dodatkowych szczegółów?” – czytamy w zaproszeniu organizatorów.

Podczas wykładu dr Dobrochna Zielińska postara się pokazać zmiany zachodzące w podejściu do przedstawień Bożego Narodzenia, również na podstawie swoich wieloletnich prac badawczych nad malowidłami z Sudanu. Przedstawi unikatowe malowidła z Nubii (Sudanu), odsłonięte podczas polskich prac wykopaliskowych w Starej Dongoli.

Dr Dobrochna Zielińska jest adiunktem w Zakładzie Archeologii Egiptu i Nubii w Instytucie Archeologii UW. Uczestniczyła w wielu misjach archeologicznych i konserwatorskich w Egipcie, Sudanie oraz Syrii, w których wykorzystywała swoją wiedzę dotyczącą technik i historii malarstwa antycznego. Zajmuje się historią, ikonografią i technologią malarstwa nubijskiego. Jest kuratorem wystawy w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie pt. "Hawarte. Ostatnie arcydzieła mistrzów antyku".

Wykład "Boże Narodzenie: w stajence, w grocie, a może pod palmą? Jak widzieli to wydarzenie ludzie późnego antyku", odbędzie się 14 grudnia o godz. 17.00 w Instytucie Archeologii UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28), sala. 2.10, I. piętro. Wstęp wolny.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

  • 27.06.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższegoMaciej Gdula. PAP/Albert Zawada

    Gdula: liczę na szybkie rozpatrzenie przez NSA sprawy Instytutu Filozofii i Socjologii PAN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera