W święta rośnie brzuch studenta

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W czasie świąt Bożego Narodzenia przeciętny student pielęgniarstwa przybiera na wadze około pół kilograma, ale zwykle chudnie on po powrocie do nauki – informuje pismo „Nutrition”.

Zespół naukowców z Universidad de Castilla-La Mancha oraz Universidad de Valladolid (Hiszpania) przeprowadził badania z udziałem studentów pierwszego roku studiów licencjackich na kierunku pielęgniarstwo. Wyniki  badania zostały opublikowane pod tytułem „Wstępne badanie wzrostu wskaźnika masy ciała studentów nauk o zdrowiu w okresie świąt Bożego Narodzenia”.

Autorzy ocenili zmiany masy ciała i obwodu talii 67 osób – 10 studentów i 57 studentek - w czasie bożonarodzeniowej przerwy świątecznej. Poprosili studentów o dokonanie pomiarów 23 grudnia, w dwóch określonych terminach podczas przerwy, a wreszcie 13 stycznia, w dniu oficjalnego wznowienia zajęć uniwersyteckich. Jak wskazują wyniki pomiarów podane przez samych studentów, podczas przerwy ich masa ciała wzrosła średnio o około pół kilograma, a następnie - spadła po powrocie do kampusu. Natomiast obwód brzucha zwiększył się średnio o około centymetr i już taki pozostał.

Znając ludzką naturę, badacze zastrzegli: „Było to wstępne badanie pilotażowe z samoopisem. Wiadomo, że w tych raportach zwykle zaniża się wagę.”

„Ogólnie rzecz biorąc, studenci, którzy ważyli więcej, mieli większą tendencję do tycia, zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet" - wskazali autorzy badania. Zasugerowali, że wiele zależało nie tylko od tego, ile jedli młodzi ludzie, ale i co jedli. „U osób stosujących dietę wysokotłuszczową zaobserwowano bardziej wyraźną zmianę masy ciała” - dodali.

„Chociaż przyrost masy ciała nie był alarmujący, wskazuje na możliwość przybierania na wadze wśród młodych dorosłych w okresach świątecznych” - napisali w podsumowaniu badania.

Biorąc pod uwagę, że na artykuł zwrócił uwagę na łamach „New Scientista” redaktor Marc Abrahams, pomysłodawca IgNobla, nie jest wykluczone, że Hiszpanie w przyszłości zdobędą nagrodę „za prace naukowe, które najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia” oraz „odkrycia, które nie mogą lub nie powinny być powtarzane”.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera