"Matma mnie kręci" - konkurs na matermatyczne filmy rozstrzygnięty

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Obrażona matematyka, której zniknięcie zlikwidowało wyprzedaże na Piotrkowskiej w Łodzi i hiphopowi motocykliści, kreślący styczne do okręgu na ulicach Wrocławia - to tematy zwycięskich filmów piątej edycji ogólnopolskiego konkursu "Matma mnie kręci".

Matematyka (która w filmie Martyny Grabarczyk ma blond włosy i chodzi w żółtym płaszczyku) nie chce dłużej być obiektem niechęci uczniów, którzy jej nie lubią i uważają za niepotrzebną, więc znika. A wraz z nią znikają procenty w banku, na wyprzedażach i w napojach wyskokowych, mieszają się dni w kalendarzu i pojawia się wiele innych trudności. Pomaga jednak wycieczka na plac zabaw. Tam przy pomocy huśtawki, karuzeli i tańca młodzi ludzie przekonują kapryśną Matematykę, jak fajną zabawą mogą być równania i nierówności, przekształcenia i symetria.

Natomiast w filmie Michała Łozarczyka w rytmie hiphopowego utworu opowiadającego o matematyce dwaj młodzi mężczyźni pokazują, jak za pomocą liczb i wykresów można opisać otaczający nas świat - budynki, mosty, a nawet wrocławskie krasnale, które zdobią wiele zakątków miasta. Liczbami są też wartości pokazywane przez obrotomierze i prędkościomierze ich motocykli, na których jeżdżą po trajektoriach wyznaczanych przez krzywe (np. strofoidę) lub proste (np. styczną do okręgu).

Filmy zajęły ex aequo pierwsze miejsce. Autorzy podzielą się nagrodę główną - 10 tys. złotych.

Na podium stanęli także Tomasz Słuszniak autor „Passing Time” oraz Marcin Tymoszewski z filmem „Przetrwanie – Matematyka i Ewolucja”. Autorzy otrzymają: cyfrowy aparat fotograficzny Casio oraz kalkulator graficzny Casio ClassPad 330. Dodatkowo wskazany przez laureatów pedagog otrzyma „Nagrodę Mistrza”, czyli projektor multimedialny oraz kalkulator graficzny. Z okazji jubileuszowej edycji jury przyznało nagrodę specjalną za pomysłowość. Kalkulator graficzny Casio FX-CG20 trafił w ręce Bartosza Powroźnika za film „Humaniści”.

Kalkulatory otrzymają również autorzy najwyżej ocenionych filmów w kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna.

Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie maksymalnie 3-minutowego filmu, obrazującego w kreatywny sposób świat matematyki oraz to, co w Królowej Nauk może pasjonować najbardziej.

Więcej informacji o konkursie oraz zwycięskie filmy można znaleźć na stronie: www.kalkulatory.pl

PAP - Nauka w Polsce

ula/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Elektrodepozycja filmu nanocząstek PtNi przy użyciu techniki in-situ w komórce przepływowej w transmisyjnym mikroskopie elektronowym podczas cyklicznej woltametrii. Wiązka elektronów (tu oznaczona na zielono) oświetla elektrodę (oznaczoną na pomarańczowo), zanurzoną w roztworze soli platyny i niklu, umożliwiając obrazowanie wzrostu nanocząstek PtNi (kolor szary) na elektrodzie. Grubość filmu wzrasta z każdym cyklem i po czwartym cyklu zaobserwowano wzrost rozgałęzionych i porowatych struktur. Projekt okładki/ilustracji: Weronika Wojtowicz, tło z wodą pobrane z https://pl.freepik.com

    Narodziny nanostruktury na filmie. Ujawniono sekrety elektrodepozycji

  • Fizyk, profesor nadzwyczajny naukowy Konrad Banaszek (amb) PAP/Marcin Obara

    Fizyk: gra o technologie kwantowe już się toczy. Wykorzystamy szansę, czy ją stracimy?

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera