Rosja chce stworzyć centrum ostrzegania przed meteorytami

W niecały miesiąc po połączonym ze znacznymi szkodami materialnymi upadku meteorytu na Uralu rosyjskie władze zapowiedziały we wtorek utworzenie zintegrowanego centrum ostrzegania przed tego rodzaju zagrożeniami.

"W naszym kraju mamy do dyspozycji dość pieniędzy, ale wszystkie urzędy mają swe własne programy" - powiedział na naradzie w Moskwie szef państwowej agencji kosmicznej Roskosmos Władimir Popowkin, cytowany przez agencję Interfax.

Popowkin zażądał połączenia trzech obecnych oddzielnych programów, które poza Roskosmosem realizują również ministerstwo obrony i Rosyjska Akademia Nauk. Eksperci tych trzech instytucji utworzyli wspólną grupę roboczą.

Odłamki dużego meteorytu, jaki spadł 15 lutego 80 kilometrów na zachód od Czelabińska, uszkodziły tysiące budynków i zraniły około 1,5 tys. ludzi.

Popowkin zapowiedział, że Roskosmos zainstaluje nadajnik lokacyjny na asteroidzie Apophis. Umożliwi to dokładną kontrolę położenia tego ciała niebieskiego, które według obliczeń ekspertów w roku 2029 r., a potem w 2036 r. minie Ziemię w bardzo niewielkiej odległości. Umieszczenie specjalnego urządzenia na asteroidzie Apophis zapowiadała już w 2001 r. dyrektor Instytutu Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk prof. Lew Zielionyj. (PAP)

dmi/ ro/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera