Grzyby lubią stopy

Prawie 200 różnych rodzajów grzybów kolonizuje ludzkie stopy - obliczyli naukowcy, którzy opublikowali swoje wnioski na łamach magazynu "Nature".

Grzyby można znaleźć na całej powierzchni ludzkiego ciała, ale najchętniej umiejscawiają się na piętach, pod paznokciami u nóg i między palcami u nóg. Zwykle grzyby żyjące na skórze nie robią swojemu gospodarzowi krzywdy, ale mnożąc się mogą powodować infekcje.

Stworzona przez amerykańskich naukowców mapa rozmieszczenia różnorodnych grzybów na ludzkiej skórze może pomóc w walce z chorobami grzybiczymi.

Badacze z National Human Genome Research Institute w Bethesdzie w stanie Maryland zsekwencjonowali DNA grzybów żyjących na 14 różnych obszarach skóry u 10 zdrowych dorosłych. Próbki pobrano m.in. z kanału usznego, spomiędzy brwi, palców u nóg i spod paznokci, z potylicy, pięt, klatki piersiowej i dłoni.

Z analiz wynika, że bogactwo grzybów różni się w zależności od części ciała. Najbogatsza kolonia zasiedla pięty - żyje tam ok. 80 rodzajów tych organizmów. Pod paznokciami u nóg znaleziono ok. 60 rodzajów, natomiast między palcami u nóg występuje 40.

Inne preferowane przez grzyby miejsca to dłonie, przedramiona i wnętrza łokci. Tam żyje od 18 do 32 typów. Dla kontrastu głowa i tors nie cieszą się wśród tych organizmów powodzeniem - odkryto tam zaledwie 2-10 rodzajów grzybów.

"Skoro na stopach roi się od grzybów, to warto nosić klapki w przebieralniach, aby nie mieszać swoich z innymi" - przypomniała dr Julia Segre.

Naukowcy podkreślają, że zachwiana równowaga wśród mikroorganizmów daje szkodliwym drobnoustrojom możliwości rozwoju i wywołania choroby. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

  • Adobe Stock

    Rozmowa z samym sobą sprzed lat poprawia samopoczucie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera