Jak na żywą skamieniałość, jesiotr zbyt szybko ewoluuje

Ponieważ szczątki jesiotrów pochodzą nawet z ery jurajskiej, rybę uznano za tzw. żywą skamieniałość. Jednak najnowsze badania dowodzą, że jesiotry dość szybko ewoluują.

Zdaniem naukowców z University of Michigan (USA) jesiotry należą do ryb, które najszybciej ewoluują, przynajmniej jeśli chodzi o rozmiar ciała.

„Jesiotra uważano za żywą skamieniałość, która podlega względnie powolnym zmianom anatomicznym. Ale to po prostu nie prawda” - opisuje uczestniczący w badaniach biolog, Daniel Rabosky z University of Michigan.

Termin żywa skamieniałość został ukuty przez Karola Darwina na opisanie gatunku, który mimo milionów lat istnienia, zachowuje archaiczne cechy budowy ciała. Często okazuje się jednak, że te podobieństwa są powierzchowne.

„Nasze badania dowodzą, że pod pewnym względem jesiotry ewoluują bardzo szybko. Wykształciły one szerokie spektrum rozmiarów ciała. Istnieją karłowate jesiotry, wielkości gitary basowej i kilka innych gatunków, które są tak duże jak volkswagen” - dodaje.

Wnioski, które ukazały się pod postacią artykułu na łamach pisma „Nature Communications”, pochodzą z zakrojonych na szeroką skalę badań nad formowaniem się gatunków i zmianami anatomicznymi u ryb.

Jesiotry liczą sobie już ok. 100 mln lat ewolucji. Obecnie na całym świecie jest ich 29 gatunków.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Istnieje duże ryzyko wymarcia wielu gatunków drzew z Amazonii

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera