Naukowcy odkryli nową strukturę oka

Brytyjscy naukowcy z University of Nottingham odkryli nową warstwę rogówki - powłoki pokrywającej przednią część gałki ocznej. O wynikach badań informuje czasopismo "Ophthalmology".

Nowoodkryta struktura ma zaledwie 15 mikrometrów grubości (cała rogówka to 550 mikrometrów) i została nazwana warstwą Duy, od nazwiska profesora Harmindera Duy, który zaobserwował jej istnienie.

Dotychczas panowało przekonanie, że rogówka składa się z pięciu warstw: nabłonka przedniego, blaszki granicznej przedniej (błony Bowmana), istoty właściwej, blaszki granicznej tylnej (błony Descemeta) oraz nabłonka tylnego.

Teraz wiadomo, że pomiędzy istotą właściwą rogówki a błoną Descemeta znajduje się jeszcze jedna powłoka - warstwa Duy, która, choć stosunkowo cienka, jest zarazem bardzo wytrzymała.

Naukowcy twierdzą, że odkrycie warstwy Duy może przyczynić się do lepszego zrozumienia chorób rogówki oraz poprawy wyników ich leczenia.(PAP)

ooo/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera