Nieregularne godziny snu źle niekorzystne dla mózgów małych dzieci

Dzieci, które nieregularnie kładą się spać, mają w wieku siedmiu lat gorsze wyniki w testach oceniających zdolności intelektualne – wynika z badań, które publikuje pismo „Journal of Epidemiology and Community Health”.

Do takich wniosków doszli naukowcy z University College w Londynie, którzy przeanalizowali dane zebrane wśród ponad 11 tys. dzieci uczestniczących w szeroko zakrojonym studium o nazwie UK Millennium Cohort Study (MCS). Dotyczy ono dzieci urodzonych w Wielkiej Brytanii między wrześniem 2000 r. a styczniem 2002 r.

Gdy dzieci miały trzy, pięć i siedem lat eksperci składali wizyty w ich domach i wypełniali ankiety dotyczące rutynowych zajęć domowników, w tym pór nocnego wypoczynku. Sprawność intelektualną dzieci sprawdzono w wieku siedmiu lat przy pomocy testów oceniających zdolności matematyczne, czytanie oraz orientację przestrzenną.

Okazało się, że dzieci, które w wieku trzech lat kładły się nieregularnie spać uzyskiwały jako siedmiolatki gorsze wyniki we wszystkich testach, w porównaniu z rówieśnikami, które miały regularne pory nocnego wypoczynku. Nie stwierdzono, by podobny wpływ na wyniki testów siedmiolatków miały nieregularne pory snu w wieku pięciu lat. Jednak już nieregularne chodzenie spać w wieku lat siedmiu miało związek z niższymi wynikami w testach na zdolności poznawcze u dziewczynek.

Zdaniem naukowców sugeruje to, że wiek trzech lat może być krytyczny dla rozwoju zdolności poznawczych.

Najgorsze noty w testach dziewczynki uzyskiwały, gdy nie miały regularnych pór snu w wieku lat trzech, pięciu i siedmiu. W przypadku chłopców wystarczyły do tego nieregularne pory spania w dwóch z badanych okresów. Jak oceniają autorzy pracy, może to oznaczać, że negatywne skutki takiego zachowania kumulują się w czasie.

Zdaniem badaczy nieregularne pory snu mogą zaburzać rytmy okołodobowe organizmu i powodować niedobory snu, co negatywnie wpływa na plastyczność mózgu oraz pogarsza zdolność zapamiętywania nowych informacji i uczenia się.

Jak podkreślają naukowcy, sen jest ceną, jaką płacimy za plastyczność mózgu w ciągu dnia. Jest też inwestycją niezbędną do tego, byśmy mogli zdobywać wiedzę dnia następnego. Rozwój dziecka w pierwszych latach życia wywiera istotny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie w przyszłości. Dlatego, zaburzony lub skrócony sen w kluczowych okresach rozwoju może przełożyć się na przyszłe zdrowie, podsumowują. (PAP)

jjj/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera