Naczynia krwionośne jak pajęczyna

Brytyjscy naukowcy zastosowali metodę wytwarzania naczyń krwionośnych i innych sztucznych części ciała w sposób przypominający przędzenie sieci przez pająka.

Zespół z University College w Londynie wykorzystał technikę elektroprzędzenia (electrospinning). Ciągły strumień komórek zmieszanych z polimerem pozwalał uprząść nowa tkankę na pomocą igły, do której przyłożono napięcie 10 tys. woltów. Na razie technika została wykorzystana do tworzenia naczyń krwionośnych u myszy – „przędzą” otoczono obracający się cylinder częściowo zanurzony w pożywce, odżywiającej komórki. Tak uzyskane naczynia mają trzy oddzielne warstwy.

Zdaniem specjalistów nowa technika daje wyniki lepsze od dotychczas używanych metod tworzenia sztucznych tkanek. Stosuje się na przykład syntetyczne „rusztowanie” obsadzane następnie własnymi komórkami pacjenta i wszczepiane. W ten sposób daje się już odtworzyć pęcherz moczowy.

Inną stosowaną dotąd techniką jest pobranie narządu z ciała zmarłego, a następnie usunięcie z niego komórek za pomocą detergentu, by uzyskać białkowe rusztowanie. Taki „szkielet” narządu można następnie zasiedlić własnymi komórkami pacjenta - co udało się już w przypadku tchawic. (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera